2 ember ül egymás mellett. Mekkora elektrosztatikus erő lépne föl közöttük, ha egyikük elektronjainak 1‰-ét átadná a másiknak?

2015. márc. 26. 19:59
 1/3 anonim ***** válasza:

Az „egymás mellett” az SI-ben kifejezve mekkora távolságot jelent?


Tekinthetjük őket pontszerűnek, vagy legalábbis fémgömböknek?


Amúgy ennyi alapján a válasz az, hogy „k***** nagy”.

2015. márc. 26. 20:02
 2/3 A kérdező kommentje:
Lehetnek pontszerűek és a távolságuk lehet bármilyen reális szám (mondjuk 1,5m)
2015. márc. 26. 20:33
 3/3 anonim ***** válasza:

Első lépés, hogy megbecsüljük az elektronok számát egy átlagos emberben. Ehhez kell egy ilyen:

[link]

Van M = 7*10^27 atomunk egy emberben átlag, ennek wH = 62%-a hidrogén 1-1 elektronnal, wO = 24%-a oxigén 8-8 elektronnal és wC = 12%-a szén 6-6 elektronnal, a többit (nitrogén, kálcium,…) elhanyagoljuk. Ez körülbelül

N = M*(wH*ZH + wO*ZO + wC*ZC + …) = 2,3*10^28

elektront jelent egy átlagos emberben (ugye ZX az X vegyjelű elem rendszáma, egyben egy-egy atomjának az elektronszáma).


A következő lépés, hogy kiszámoljuk, mennyi ezen elektronok w = 1‰-ékének töltése. Ez egyszerű

Q = –w*N*e = –3,7*10^6 C.


A másik emberen nyilván Q' = –Q töltés fog megjelenni, így utolsó lépésként már csak Coulomb erőtörvényét kell felírnunk:

F = k*Q*Q'/r^2 ≈ –5*10^22 N.

(Az előjel arra utal, hogy vonzani fogják egymást.)

2015. márc. 26. 20:54