Ezt a feladatot meglehet oldani?

Van 2db 8dl-es üvegünk, tele van szörppel. 4 ember között kellene elosztani úgy, hogy csak 1db 3dl-es poharunk van. Az üvegből egyszerre csak 3dl-t lehet kitölteni vagy ha marad benne 1 vagy 2dl akkor azt kitölthetjük.
2015. márc. 25. 17:42
 1/1 Vree ***** válasza:

Hogyan osztod el 4 ember között, ha csak 3 tartóedényed (2 üveg, 1 pohár) van? A szájukba töltöd? :D


Ha mindenki hozta a saját üvegét, akkor a feladat triviálissá válik, csak a mérőedény és az üveg mérete közötti különbséget kell használnunk.

1=3+3+3-8

2=8-3-3

3=3

4=2+2 vagy 3-1, lásd fenn

5=8-3

stb.


Legegyszerűbb, ha fordított sorrendben oldjuk meg a kérdést, mert a végén fogsz majd szembesülni azzal, hogy NEM MARADT ELÉG SZÖRP. Azt hiszem, ez nyilvánvaló: a fenti listából csak olyan műveleteket használhatsz, ami nem haladja meg az összes még rendelkezésre álló szörpöt.


A legegyszerűbb módszernek az tűnik, hogy a 3+3+3-8 alkalmazásával mindenkinek kitöltesz 1 dl-t (rögtön az elején, amikor még bőven van szörp az ilyen műveletekhez).

Azaz kitöltesz az egyik ember által hozott edénybe 9 dl-t, aztán visszatöltöd belőle az egyik üveget (8 dl); ezután már nyugodtan tölthetsz mindenkinek 3-asával a maradék 12 dl-ből. (3+1=4 dl)


A kérdés az, hogy: mekkorák az emberek által hozott üvegek; mit jelent az "egyszerre csak 3dl-t lehet kitölteni" szabály. Azt is, hogy kétszer egymás után nem lehet tölteni az üvegből, hanem ha már 3-at kitöltöttél, akkor vissza kell tölteni? Ezeket nem ártana tisztázni.

2015. márc. 25. 18:35