Mi a különbség közöttük? (kémia)
Vegyület: Kémiai vegyületeknek nevezzük az olyan anyagokat, melyeket kettő, vagy több kémiai elem meghatározott arányban alkot. Az alkotó elemek egymással kémiai kötésben vannak, melyek egyben szigorúan meghatározzák ezt az arányt. Minden vegyületet le lehet írni kémiai képlettel, melynek több neve is lehet. A félreértések és az egyszerűség kedvéért minden ismert vegyületnek van egy azonosító száma is (CAS-szám).A vegyületek létrejötte: A víz (H2O) a hidrogén és az oxigén vegyülete. Kémiailag dihidrogén-monoxidnak nevezhetjük, mert két (görög eredetű előtaggal "di-") hidrogénatom alkot egy (azaz "mon[o]-") oxigénatommal egy vízmolekulát. A hidrogén és az oxigén mólaránya tehát kötött: 2 : 1. A hidrogén- és az oxigéngáz 2 : 1 arányú összekeverése azonban még nem alkot vegyületet, azaz nem képződik víz. A fenti keveréknek (a durranógáznak) előbb kémiai reakción kell átesnie, hogy valóban vegyületet, azaz vizet alkossanak.
Oldat: Olyan több komponensű rendszer (elegy), amelyben az egyik alkotórész rendszerint nagyobb mennyiségben van jelen (oldószer), mint a többi alkotórész (oldott anyag). A kifejezést köznapi értelemben általában a folyékony oldószerekkel készített oldatra használjuk. Az oldat összetételét, az oldószer és az oldott anyag arányát többféleképpen adhatjuk meg (koncentráció). A legtöményebb oldat (adott oldott anyag és oldószer esetén) az ún. telített oldat (oldhatóság). Ennek tömegszázalékban megadott összetételével fejezzük ki valamely anyag oldhatóságát adott hőfokon. Gyakori oldószer a dipólusmolekulákból álló víz. Általános szabály: poláris jellegű oldószer poláris, apoláris oldószer apoláris anyagokat old jól. Az oldódásban nagy szerepe van a szolvatációnak, ill. víz esetén a hidratációnak. A híg oldatra eléggé egységes törvényszerűségek érvényesek. Mivel gőznyomásuk alacsonyabb a tiszta oldószer gőznyomásánál, fagyáspontjuk alacsonyabb, forráspontjuk magasabb a tiszta oldószer fagyás- és forráspontjánál. Az oldott részecskék mérete szerint megkülönböztetünk valódi oldatot és kolloid oldatot.
Keverék: Anyagok összekeverésének eredménye.Elegy.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!