Hogy kell kiszámítani kémiában az oldószert az oldott anyagot meg a tömegszázalékot?

Lécci érthetően írjàtok le.Nemsokàra versenyem lesz, de ne gyertek olyanokkal hogy ha ezeket nem tudod nem is érdemes menned versenyre. Mindent tudok kivéve ezt. 7. osztàlyos vagyok. Meg tudnàtok ilyesmi feladatokat írni kicsit nehezebb feladatokat amivel tudok készülni meg az egyik feladatot úgy hogy hogy kell megoldani?
2015. márc. 3. 20:36
 1/2 Silber ***** válasza:

Három (négy) fontos képlet van, amit a témával kapcsolatosan tudni érdemes.

1.: A tömegszázalék definíciója:

%(m/m)=m(oa)/m(o)*100, ahol:

%(m/m) - az oldat tömegszázaléka (%)

m(oa) - az oldott anyag tömege (g)

m(o) - oldat tömege


2.: Ha egyfajta anyagot oldunk fel, akkor m(o) két részre osztható fel:

m(o)=m(oa)+m(osz), ahol:

m(osz) - az oldószer tömege (g)


3.: Keverési egyenlet


Tömegszázalékos feladatoknál elő szokott fordulni az, hogy két oldatot összeöntve milyen töménységű oldatot kapsz. Ebben segít a keverési egyenlet.


m1*w1+m2*w2=m3*w3, ahol:

m - az adott oldat tömege (1 - első oldat, 2 - második oldat, 3 - összeöntött oldat) (g)

w - az adott oldat tömegszázaléka (vagy tömegtörtje) (1, %)


Mi azonban tudjuk, hogy a tömegmegmaradás törvénye létezik (nemrelativisztikus környezet), így m3-mat kifejezhetjük a két oldat tömegével, és máris kevesebb változóra van szükségünk:

m3=m1+m2


Keverési egyenletnél sokan megakadnak ott, ha másik oldat helyett tiszta oldószert adunk az eredeti oldatunkhoz (magyarán hígítunk). Ekkor sem kell megijedni, csupán egyszerűen "w2" értéke 0 lesz, és a következőre redukálódik az egyenlet:

m1*w1=m3*w3

És mivel felírtuk a tömegekre vonatkozó összefüggést, így:

m1*w1=(m1+m2)*w3


Ezek a leglényegesebbek. Nem hiszem, hogy hetedikeseknek szóló verseny esetén kettőnél több oldattal kellene számolnotok.

2015. márc. 3. 20:53
 2/2 A kérdező kommentje:
Nem tudom a tanàrom szerint lehet hogy lesz olyan szàmítàs is ami nem is 7-es tananyag.
2015. márc. 3. 21:16