Ebben a 9. fizika feladatban tudnátok segíteni? (impulzus)


Az öcsémnek kéne elmagyarázni a dolgot, de már nagyon régen tanultam fizikát és kéne egy kiindulópont. Ha elmagyarázná valaki hogyan kell megoldani ezt az egy feladatot, utána már tudnám. :) Előre is köszi!


Álló csónakban 60 kg tömegű ember 10 m/s sebességgel ugrik be. Mekkora sebességgel haladnak tovább ha a csónak tömege 240 kg?

Mekkora volt az erőlökés a csónak és az ember között?



2015. márc. 3. 17:42
 1/1 bongolo ***** válasza:
79%

A lényeg, hogy a teljes rendszer impulzusa állandó.

- Kezdetben a csónak áll, tehát csak az ember adja a teljes impulzust:

I₁ = m₁·v₁ = 60 kg · 10 m/s = 600 kgm/s

- Miután beugrott, a két tömeg együtt halad v₂ sebességgel. A teljes impulzus:

I₂ = (m₁+m₂)·v₂ = (60 kg + 240 kg)·v₂


Ennek a kettőnek egyformának kell lennie, mert más erő nem hat a rendszerre:

I₁ = I₂

600 kgm/s = 300kg · v₂

v₂ = (600/300) m/s


Vagyis 2 m/s lesz a közös sebesség.


Az erőlökés hivatalosan az erőnek és annak az időnek a szorzata, amennyi ideig hat az erő:

F·Δt

Viszonylag könnyű levezetni, hogy ez pont annyi, mint amennyi az impulzus változása, és tipikusan abból lehet kiszámolni.

Most mondjuk az ember impulzusának a változása:

I₁ = m₁·v₁ = 600 kgm/s

I₃ = m₁·v₂ = 60 kg · 2 m/s = 120 kgm/s

Vagyis ΔI = 480 kgm/s az erőlökés.


A csónaknál pedig:

I₀ = 0 kgm/s

I₄ = m₂·v₂ = 240 kg · 2 m/s = 480 kgm/s

ΔI = 480 kgm/s

Tehát ugyanakkora az erőlökés a csónaknál is.

Ez természetes is, hisz az impulzusmegmaradás miatt amennyivel csökken az egyik impulzusa, annyival nő a másiké.

2015. márc. 3. 23:01