Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Jokai Mor - Aranyember -foszer...

Jokai Mor - Aranyember -foszereplok jellemzeset le irna nekem valaki? . + 2 jokai regenynek a rovid cselekmenyvazlata. Barmelyiknek.

Figyelt kérdés
2010. febr. 14. 10:48
 1/10 anonim ***** válasza:
25%
Nem.
2010. febr. 14. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

(Arany ember - Bekezdés!)

2010. febr. 14. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
88%

Timár Mihály a cselekmény elején egyszerű hajóírnok. Tettereje, lendülete, pályafutása romantikusan nagyarányú. Becsületes és jóérzésű ember, aki azonban enged a kísértésnek. Megtartja a halott Ali Csorbadzsi kincsét, amely valójában Timea jogos öröksége volna. Tettét igyekszik jóvátenni, bár sejti, hogy Timea mást szeret, feleségül veszi. Megvásárolja a tönkrement Brazovics házát és őt teszi úrnővé benne, így akarja visszaadni Timea vagyonát, de látnia kell, hogy "jó cselekedetével" valójában örökös boldogtalanságra, igazi szerelméről való lemondásra ítélte a lányt. Az emiatt érzett lelkiismeretfurdalása, valamint az, hogy Timea szerelmét nem sikerül elnyernie, szüntelen bűnhődéssé teszi életét. Boldogtalan életében Noémi szerelme nyújt számára vigasztalást. Attól kezdve, hogy egymásra találnak, Timár kettős életet él. Komáromban és a nagyvilágban tiszteletre méltó üzletember, példás férj és kitüntetett állampolgár, a Senki szigetén pedig névtelen szegény ember, Noémi kisfiának édesapja. Időközben azonban Teréza meghal, s a szigeten magára marad noémi a gyermekkel. Timár megoldhatatlan választás elé kerül, kötelessége, lelkiismerete Timeához láncolja, szerelme és apai érzései Noémihez és kisfiához kötik. A valóságból úgy tünik, nincsen kiút. A cselekmény, ekkor eljut a tragikus feszültség csúcspontjára. Timár elhatározz, hogy eldobja magától az életet. Ebben egy véletlen fordulat akadályozza meg. A rianásban megpillantja Krisztyán Tódor holttestét. Lehetőség nyílik arra, hogy eltűnjék a társadalmi életből, s Timea is özvegynek híve magát Kacsukáé lehetne. Timár előtt megnyílik az út a Senki szigetére, ahol Noémi mellett új életet kezdhet. Timár Mihály alakjában közelítette meg Jókai leginkább a kortárs realisták emberábrázolását. Alapjában romantikus regényhős ő is. Uralkodó szerepe van a romantika szélsőséges ellentéteket kedvelő jellemrajzában. Ő maga tudja, hogy vagyonát lopásnak, boldogságátházasságtörő hazugságnak köszönheti, környezetével szemben jó és önfeláldozó, mégis jótetteiből mások számára újabb boldogtalanság, saját maga számára újabb önvád fakad. Nagysikerű üzletember, igazi kapitalista vállalkozó, aki ugyanakkor elviselhetetlennek érzi a társadalmat, amelyben él. Timea alakjával a pénz világának boldogságellenességét példázza Jókai. Fiatal, ártatlan leány, aki édesapja halála után Brazovics Athanáz komáromi kereskedő házában nő fel. A ház lakói szegénysége miatt szeretetlenül és szívtelenül bánnak vele. Miután Brazovics tönkremegy, Timár a ház úrnőjévé teszi, de ő a legnagyobb szeretettel marasztja ott a gőgös Atheliet és a bőbeszédű Zófi mamát. Feleségül megy Timárhoz, bár titokban Kacsuka főhadnagyot szereti. férjének hű élettársa lesz, segítségére is van ügyei intézésében, de nem tudja boldoggá tenni. Becsületessége, emberi tisztasága még inkább kiemeli boldogtalan sorsának igazságtalan voltát, a kapitalizmus emberi értékeket elpusztító ridegségét.



Athalie Brazovics komáromi kereskedő elkényeztetett, gőgös, szívtelen leánya. Gyermekkora gondtalan jólétben telt el, de nem halott egyébről, mint pénzről és üzletről. Házasságát üzleti alapra helyezte az apja és vőlegénye. Kacsukának kaució kell, ha Brazovics biztosítja a 100.000 forintot, a főhadnagy kész elvenni a lányt. Amikor Brazovics tönkremegy, a vőlegény azonnal elhagyja menyasszonyát. Athalie mindent latba vet, hogy Kacsukát visszanyerje, de az már Timeát szereti. Athalie, ily módon "védördöge" lesz Timeának. Féltékenységében gyilkossági kísérlettől sem riad vissza. utolsó cselekedetével összetöri Timea boldogságát. Ördögien gonosz, képmutató jelleme mintegy ellenpólusa Timea angyali tisztaságának. Benne azt mutatja meg Jókai, hogyan torzul gonosszá az emberi lélek a pénzimádó polgári környezet, az önzésre szoktató polgári nevelés nyomán.

Noémi, Teréza mama lánya a Senki sziget magányában serdül fel. Ártatlan, egyenes és természetes. Megszereti Timárt, rajongva tekint rá és minden fenntartás nélkül hozzáfűzzi az életét. Egyik méltatója szerint "... a természet tündéri gyermeke, tiszta, mint egy friss virág és nyílt, mint egy tavaszi mező..." A regényben az ő alakja képviseli az emberi érzéseknek azt az őszinte, romlatlan világát, amely Jókai szerint csak a kapitalizmus társadalmán kívül lelhető fel.

Kacsuka mérnökkari tiszt, akinek jelentős hadépítészeti elgondolásai vannak. Állomáshelyén azonban csak a spekulációnak van tere. A főhadnagy a gyenge akaratú ember típusa a romlott tőkés társadalomban. timea iránt szerelme felemeli és megtisztítja, nem közeledik az özvegynek vélt Timeához, nehogy érdekházassággal vádolhassák. Kétségtelenül Kacsuka a regény leglazább, legkevésbé következetesen megrajzolt alakja.

Krisztyán Tódor jellegzetesen romantikus alak, a minden gonoszságot megtestesítő intrikus típusa. Jókai azt is hangsúlyozza, hogy jellemét a romlott társadalom torzította el. Már gyermekkorában megismerte a bűnt, apja magára hagyta, a társadalom megtanította hazudni, kémkedni és csalni. nyughatatlan természet, szívesen okoz embertársainak bajt és kellemetlenséget.

Teréza mama, Noémi édesanyja, a Senki szigetén élő magányos özvegy. Eszményített alak a természet és a munka formálta nemessé. Miután elvesztette férjét és vagyonát, nem akar tudni arról a világról, amely romlását okozta. Noémit jó példával tanítja, szeretettel neveli a jóra, a hasznos munkára, az emberek szeretetére. Teréza mama alakjában Jókai Rousseau-i elképzelése: a társadalom romlottságával szembeállított romlatlan természetesség nyer megkap irodalmi kifejezést. A többi szereplő, mint Jókai mellékalakjai általában igen jól megmintázott életes figurák, mint pl.Brazovics Athanáz, Fabula János, Zófi mama, Ali csorbadzsi, az esperes és mások.

2010. febr. 14. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
71%
kicsit hosszú lett, de ha nem kell ennyi info próbáld kiszűrni belőle a fontosabb infókat
2010. febr. 14. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
24%
Olvasd el a könyvet, annyira nem rossz. Ezért ilyen rohadt műveletlen a tizenévesek többsége, mert egy kötelezőt nem hajlandóak elolvasni...
2010. febr. 14. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
22%

"Ezért ilyen rohadt műveletlen a tizenévesek többsége, mert egy kötelezőt nem hajlandóak elolvasni..."


Ez nagyon igaz! Elképesztő, hogy milyen műveletlenek a mai fiatalok, bár én is mai fiatal vagyok és szeretek olvasni. Jó, hát a sorstalanság című ponyvaregényt én sem olvastam el (pedig kötelző).

2010. febr. 14. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

koszi a hasznos valaszokat


11:39- tudod, nalunk mar nem kell elolvasni ezeket... ami fontos, azt megnezzuk suliban filmen..vagy pedig netrol kell a tartalma..s azt most nem talaltam.. azert kerek itt segitseget.. =)



esetleg 2 masik regenyenek a tartalmaban is segitenetek? legyszi...

2010. febr. 14. 12:01
 8/10 anonim ***** válasza:
43%
Akkor bizony a tanárotok is egy ordenáré nagy gyökér, magyartanárnak egy nagy nulla... Googlézd ki magadnak, ha egyszerűen arra nincs intelligenciád, hogy egy könyvet elolvass...
2010. febr. 14. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
olvasok konyveket..de nem ilyeneket.... mert ezek nem erdekelnek....meg egyik naprol a masikra szerintem szinte lehetetlen elolvasni.....
2010. febr. 14. 12:52
 10/10 anonim válasza:
84%
Azért nem kell azt mondani, hogy a mai fiatalok műveletlenek. Én is fiatal vagyok, de hamarabb kezdek el egy Jack London vagy egy Karl May regényt olvasni, mint egy ilyen magyar szappanoperát. Ki olvastam, de annyit tudok mondani, hogy sajnálom a vele eltöltött időt. A végére már annyira megutáltam, hogy olyan mint legalábbis a Barátokközt vagy Jóban Roszban régebbi kiadásban (a magyar sorozatok nagyon nem bírom). Ennyit a műveltségről.
2012. okt. 10. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!