Valaki1.0 kérdése:

Adott egy (y-4) ^2+ (x-3) ^2=25 egyenletű kör, illetve adott A (-3;-1) és B (6;-2) pontok. Mi azoknak a pontoknak a halmaza, amelyek A és B ponttól azonos távolságra vannak és a körön belül helyezkednek el?

2015. febr. 27. 18:59
 1/3 anonim ***** válasza:

Az A és B pontoktól egyenlő távolságra lévő pontok halmaza a szakaszfelező merőleges. Tehát fel kell írni az AB szakasz szakaszfelező merőlegesét.


A szakasz felezőpontja F(1,5;-1,5)


Most felírjuk az AB szakasz irányvektorát: v(9;-1). Mivel ez a vektor merőleges a keresett egyenesre, ezért ez a vektor az egyenes normálvektora lesz.


Ezzel megadtuk a normálvektort, és egy pontot, amelyen áthalad az egyenes. Most felírhatjuk az egyenes egyenletét:


9x-y=9*1,5-(-1,5)=15, tehát


9x-y=15 az egyenes egyenlete.


Most ki kell számolnunk az egyenes és a kör metszéspontjait, ehhez egyenletrendszerbe foglaljuk a két egyenletet:


(y-4)^2+(x-3)^2=25 }

9x-y=15 }


A második egyenletből 9x-15=y, ezt beírjuk az első egyenletbe y helyére:


(9x-15-4)^2+(x-3)^2=25 /összevonás


(9x-19)^2+(x-3)^2=25 /kibontjuk a zárójelet


81x^2-342x+361+x^2-6x+9=25 /összevonunk


82x^2-348x+370=25 /-25


82x^2-348x+345=0


Ennek a megoldása:


x1=(174-gyök(1986))/82


x2=(174-gyök(1986))/82


Értelemszerűen a keresett pontok x-koordinátája ezek közé esik, vagyis


(174-gyök(1986))/82<=x<=(174-gyök(1986))/82


(Ha a "körön belül helyezkedik el" azt jelenti, hogy a köríven is lehet, akkor kell az egyenlőség, ha nem akkor nem).


Az y-koordináta már mondhatjuk úgy, hogy "adott" az egyenes egyenletéből: y=9x-15. Tehát a keresett pontok koordinátái: (x;9x-15), ahol (174-gyök(1986))/82<=x<=(174-gyök(1986))/82.


Ha valamit nem értesz, kérdezz bátran! :)

2015. febr. 27. 19:47
 2/3 anonim ***** válasza:

A rajzon is jobban megértheted, amit az első válaszoló írt:

[link]

2015. febr. 27. 19:55
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a hasznos és érthető válaszokat! :)
2015. febr. 28. 13:22