Megtudnátok oldani? (fontos)


A vezető elektromos ellenállását vettük fizikából és van egy feladat, amit nem tudok megoldani.Alumíniumról van szó:

ρ=2,8*10 a mínusz nyolcadikon

l=50km

R=56Ω

S=?[m²]


képlet: S=ρ*l/R

végül át kellene alakitani cm²-be

Valaki? :)


2015. febr. 25. 21:57
 1/2 bongolo ***** válasza:

Nem írtad oda a fajlagos ellenállás mértékegységét, pedig fontos, abból lehet kitalálni:

ρ = 2,8·10⁻⁸ Ωm

Ha ezt a képlet szerint megszorzod méterrel (nem kilométerrel) és elosztod Ohm-mal, akkor négyzetméter lesz.

Szóval a km-t váltsd át méterbe. A 'kilo' ezret jelent, ami 10³

ℓ = 50 km = 50·10³ m

S = ρ·ℓ/R = 2,8·10⁻⁸ Ωm · 50·10³ m / 56 Ω

S = 140·10⁻⁵ / 56 m²

S = 2,5·10⁻⁵ m²

Ezt tényleg érdemes cm²-re átváltani, mert négyzetméterben túl pici.

Mivel 1 méter az 100 cm, ami 10² cm, ezért a négyzetméter ennek a négyzete, vagyis 10000 cm², másképp írva 10⁴.

1 m² = 10⁴ cm²

S = 2,5·10⁻⁵ ·10⁴ cm²

S = 2,5·10⁻¹ cm² = 0,25 cm²

vagyis negyed négyzetcentiméter.

2015. febr. 25. 23:14
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon nagyon szépen köszönöm!!
2015. febr. 26. 06:56