Márk a bálra jegyet készít. Ha 800Ft-ért akar adni egy jegyet, akkor a bevétel 11000 Ft- tal kevesebb lesz, mint a tervezett összes kiadás. Ha viszont egy jegyet 900 Ft-ért ad, akkor a költségen felül még marad 2000 Ft. Hány jegyet kell készítenie?


2015. febr. 25. 15:49
 1/2 anonim ***** válasza:

Tegyük fel, hogy x darab jegyet készít. Ha 800 forintért ad 1-et, akkor 800*x forint lesz a bevétele, viszont még kell valahonnan szereznie 11.000 forintot, hogy pont 0-n legyen, vagyis 800*x+11.000 forint esetén lesz "nullszaldós" (vagyis sem vesztesége, sem profitja nincs).


Ha 900 forintért adja darabját, akkor 900*x forintja lesz, ebből ha elkölt 2.000 forintot, szintén nullszaldóra jön ki; tehát 900*x-2.000 forinttal lesz a bevétel és a kiadás egálban.


Mivel mindkét esetben ugyanúgy visszaszerzi a befektetett pénzt, ezért ezeket egyenlővé tehetjük:


800*x+11.000=900*x-2.000 /-800*x


11.000=100*x-2.000 /+2.000


13.000=100*x /:100


130=x, tehát 130 jegyet kell elkészítenie.

2015. febr. 25. 15:58
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a gyors megoldást.
2015. febr. 25. 16:04