Mekkora erők feszítik a fonalakat?

Egymástól d1 + d2 távolságban két fonállal m = 1,5 kg tömegű testet függesztünk fel. A kötél belógása h = 5 cm, d1 = 6 cm, d2 = 12 cm. (Nem jön ki az, ami a megoldásban van, pedig már csináltam ilyen feladatot - és ott kijött. Ez meg nehéznek van titulálva, szóval lehet, hogy van benne vmi, amire nem gondoltam.)

2015. febr. 10. 21:18
 1/7 anonim válasza:
Van rajz a feladathoz?
2015. febr. 10. 21:50
 2/7 bongolo ***** válasza:

Ez az "egymástól d₁+d₂ távolságra" nem igazán érthető. Nem inkább az van, hogy a két fonál hossza d₁ és d₂, ezekkel van két oldalra kikötve a test? (Egyforma magasra vannak kötve a fonalak.)


A testtől balra és jobbra ilyen távol van a "fal", ahová a fonál van rögzítve:

x₁² + h² = d₁² → x₁ = √(36-25) = √11

x₂² + h² = d₂² → x₂ = √(144-25) = √119


G = m·g = 15 N


F₁ és F₂ a két erő a fonalakban.

Ezek vízszintes komponensei egyformák kellenek legyenek (az irányuk ellentétes...):

F₁·x₁/d₁ = F₂·x₂/d₂

A függőleges komponensek összege pedig G lesz:

G = F₁·h/d₁ + F₂·h/d₂


Ebben a két egyenletben F₁ és F₂ csak az ismeretlen, meg lehet oldani. Nekem ez jött ki:

F₁ = 13,803 N

F₂ = 8,393 N

2015. febr. 10. 21:59
 3/7 anonim ***** válasza:

Ha meg tényleg a távolságokat veszem:

[link]

2015. febr. 10. 22:14
 4/7 A kérdező kommentje:
Na, én is úgy gondolkodtam, mint a második hozzászóló, kb. azok is jöttek ki, de az előttemszóló rajzán feltüntetett erők kb. megegyeznek a megoldókulccsal. Tehát, ha jól veszem ki a kötélerők és az eredő ellenerő által határolt háromszögek nem derékszögűek. És ezt honnan lehet előre tudni?
2015. febr. 11. 16:54
 5/7 anonim ***** válasza:

" És ezt honnan lehet előre tudni?"

ADC és BDC háromszögekből a C-nél levő szögek kényelmesen kiszámíthatóak, ezek összege a két összetevő által bezárt szög. (50.19 + 67.38 )

2015. febr. 11. 17:33
 6/7 bongolo ***** válasza:

Ha jól értem a kérdezőt, akkor a válasz az, hogy nem kell kiszámolni a szöget. Mindegy, hogy derékszög vagy nem (leginkább nem). Megvan mondjuk az ADC háromszög vízszintes és függőleges befogója, ami elég, hisz az erőnek is az x és y komponense kell csak. Hasonló háromszögekkel pedig azok kijönnek.

Ez tiszta?

2015. febr. 12. 00:22
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, most már értem, hülye voltam, hogy nem számoltam ki minden szögét a háromszögnek. Most megcsináltam, kösz mégegyszer.
2015. febr. 13. 21:28