KÉMIAI kísérletek leírásához?
(1)A kén hevítése
(2)Jód oldódása
-eszközök /anyagok
-kísérlet menete
-mit tapasztalunk?
-egyenletek
Köszönöm szépen a segítséget!
A kristályos kénben S8 gyűrűk találhatóak. Hevítés hatására kb. 120 fokon először ezek az S8 gyűrűk könnyen elcsúsznak egymáson, így egy hígan folyó, világossárga színű folyadékot kapunk. Kb. 160 foktól kezdődően az S8 gyűrűk felnyílnak, összegabalyodnak, ezért egy sűrű, viszkózus, sötét színű olvadékot kapunk. Míg az előbbi anyagi rendszer könnyen kiönthető a kémcsőből, addig az utóbbi szinte önthetetlen. További hevítés hatására a sűrű kénolvadék újra híggá válik, ami annak tudható be, hogy a felnyílt S8 gyűrűk tovább hasadnak S6, S4, S2 ... alláncokká. Kb. 445 fokon pedig forrásnak indul az olvadék és barna gőzök keletkeznek. A forrásig hevített ként hideg vízben lehűtve, amorf kén keletkezik. Az amorf anyagokban a részecskék rendezettsége szabálytalan, nincs meg a kristályos rend, nincs éles olvadáspontjuk, tehát lágyulnak, gumiszerűek. Az amorf kén kialakulásának az az oka, hogy a részecskéknek nincs idejük a gyors hűtés hatására szabályosan elrendeződni. Szobahm.-en egy idő után visszaalakulnak stabilis rombos módosulattá.
A jód különböző oldószerekben különbözőképpen oldódik.
Anyagok: pl. szén-tetraklorid, alkohol, benzol, víz, KI-oldat
Kísérlet menete: Spatulával kevés jódkristályt próbálsz feloldani az említett folyadékokat tartalmazó kémcsőben. A benzolt nem tudod mondjuk tesztelni, mert rákkeltő.
Mit tapasztalunk: A jód vízben alig oldódik. Vízben való oldódása halvány sárga színt eredményez. A szén-tetrakloridban lila színnel, a benzolban vörös, az alkoholban és KI-oldatban barna színnel oldódik.
Miért: A jód apoláris, ezért apoláris oldószerekben (benzol, alkohol, szén-tetraklorid) jól oldják. Az oxigént nem tartalmazó szerves oldószerekben, mint a szén-tetraklorid a jód lila színnel oldódik. Azokban a szerves oldószerekben, amelyek pí-elektronrendszert tartalmaznak, mint a benzol, a jód vörös színnel oldódik. Azokban pedig, amelyek oxigént tartalmaznak, barna színnel oldódik fel a jód. Ugye ilyen oldószer az alkohol is, amelynek jódoldata a jódtinktúra. A víz poláris oldószer, ezért rosszul oldódik benne a jód. A kismértékű oldódás másodrendű kötésekkel (dipólus - indukált dipólus kh.) kialakulásával magyarázhatóak, másrészt kémiai reakció is végbemegy. A jód meglepően jól oldódik KI-oldatában is. Ilyenkor stabilis trijodid-komplexionok keletkeznek.
Egyenletek:
jód kémiai oldódása vízben I2 + H2O = HOI + HI
jód oldódása kálium-jodidban KI + I2 = KI3
A többieknél nem írunk fel reakciót.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!