Eme2 kérdése:

Kémia feladatot hogyan oldjam meg? Nagyon sürgős!


50,0 cm3 térfogatú, 1,10 g/cm3 sűrűségű, 20,4 tömegszázalékos sósavba 1,35 g alumíniumot dobunk.

a; Írja fel a lejátszódó kémiai reakció egyenletét!

b; Számítsa ki a keletkező gáz sűrűségét standard körülmények között!

c; Milyen vegyületeket tartalmaz az oldat a reakció befejeződése után?

d; Számítsa ki a kapott oldat tömegszázalékos összetételét!

Előre is nagyon köszönöm!!:)



2015. febr. 4. 21:12
 1/4 anonim ***** válasza:
a, 2Al + 6HCl = 2AlCl3 + 3H2
2015. febr. 4. 21:56
 2/4 anonim ***** válasza:

a,

2Al + 6HCl = 2AlCl3 + 3H2


b,

Ki kell számolni, hogy egyáltalán van-e elég sósav az alumíniumhoz.


n(Al)=0,05mol

n(sósav)= ?


V(sósavoldat)=50cm^3

ró(sósavoldat)=1,1g/cm^3

w(sósavoldat)=24,5%


mo=1,1*50=55g


20,4/100=mb/55 (m/m% képletéből)


11,22g=m(sósav)


n(sósav)=m/M = 0,307 mol

M(sósav)=36,5g/mol


a fenti egyenletből


2 mol Al + 6 mol sósav -> 3 mol H2


0,307 mol sósav 0,017 mol Al -> 0,1535 mol H2


m(h2)=0,1535*2=0,307g


Vm=V/n=24,5dm^3*mol-^1

Vm*n=V V=7,5215dm^3


ró=m/V

ró= 0,0408 g/dm˘3 = 40,8g/cm^3


c,


alumíniumot, alumínium kloridot, vizet (meg egy nagyon kicsi oldott hidrogént)

(egyébként a valóságban fölös savval csinálják az ilyen jellegű reagáltatást mert ahogy kevesebb lesz a sav úgy lassul a reakció)


d,


Wb = alu klorid/aluklorid tömege + víz tömege *100


ezt már nem számolom ki

2015. febr. 5. 03:33
 3/4 anonim válasza:

Megoldottam az a) és a b) részt:


V(sósav) = 50 cm3

sűrűség(sósav) = 1,1 g/cm3

m(sósav) = 55 g

t% = 20,4 %


m(HCl) = 11,22 g

M(HCl) = 36,5 g/mol

n(HCl) = 0,31 mol


m(Al) = 1,35 g

M(Al) = 27 g/mol

n(Al) = 0,05 mol


6 HCl + 2 Al ---> 2 AlCl3 + 3 H2


Mivel az alumíniumból van kevesebb, az fogy el teljes egészében, 3-szor akkora anyagmennyiségű sósavval reagál.


2 mol alumíniumból 3 mol hidrogén képződik.

0,05 mol alumíniumból 0,075 mol hidrogén képződik.


n(H2) = 0,075 mol

M(H2) = 2 g/mol

m(H2) = 0,15 g


standard állapot --> 24,5 dm3/mol


V(H2) = 1,84 dm3


sűrűség(H2) = 0,15 / 1,84 = 0,082 g/dm3

2015. febr. 5. 14:29
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a segítséget!!:)
2015. febr. 5. 20:24