60l üvegben 20C fokon és 5 atmoszféra (atm) nyomáson oxigén található.Az oxigén egy részét hegesztésre használjuk, a nyomás 2 atmoszférára csökken. Mennyi oxigént használtunk el? Hányszorosára nő az oxigén térfogata normál állapotban?
2010. febr. 9. 19:35
 1/2 anonim válasza:

60 l oxigén 5 atm

x l oxigén 2 atm

x = 24

60-24 = 36 liter oxigént használtunk el !

De ez csak tipp :)

2010. febr. 9. 20:05
 2/2 Silber ***** válasza:

pV=nRT


5 atmoszféra az 5*101,325 kPa (kerekítsünk 100-ra most), tehát 500 kPa.

20C-ot pedig át kell számolni abszolút hőmérsékletbe (K). Simán hozzá kell adni 273-mat, így 20+273=293K.


Be lehet helyettesíteni.


pV=nRT


500*60=n*8,314*293

n=12,315 mol. Ennyi volt eredetileg a tartályban.


Ha ebből eltávozik x mol O, akkor 3 atm nyomás marad a tartályban.


pV=nRT

300*60=n*8,314*293

n=7,389 mol.


Az eredeti mólszámból kivonjuk a maradékot, és megkapjuk ∆n-t (az eltávozott O anyagmennyiségét).


∆n=12,315-7,389=4,926 mol. Ennyi O-t használtál el.


Ha azt akarod tudni, mekkorára nőtt a térfogata, tudnod kell, mekkora térfogatot foglalt el a tartályban ezen anyagmennyiségű oxigén (mekkora volt a parciális térfogata), és tudnod kell, mekkorára tágult ki (ha nem adják meg másként, akkor standardállapottal kell számolni).


Nézzük csak, ismét a jól ismert képlet.


500*V=4,926*8,314*293

V=23,999dm^3.


Nézzük, mekkorára tágult. Ha normálállapotba került, akkor a moláris térfogat (Vm) értéke 22,41dm^3/mol.


n=V/Vm

V=n*Vm=4,926*22,41=110,392dm^3 -re tágult ki.


23,999dm^3 ------- 110,392dm^3

1 ------- x

_______________________________

x=1*110,392/23,999=4,6 Tehát 4,6 szorosára nőtt az O térfogata.


Remélem érthető voltam.

2010. febr. 9. 20:41