Van egy egyenlet.

2/x + 2/x+3 = 1


Mit csináljak vele, hogy másodfokút kapjak? Hogyan tovább? Leírná valaki részletesen? Már felrobbanok ettől a sz*rtól..


2015. febr. 1. 17:52
 1/10 anonim ***** válasza:

Szorozz be a közös nevezővel, ami x*(x+3)


Így akkor: 2(x+3)+2x=x(x+3)

2015. febr. 1. 18:03
 2/10 anonim ***** válasza:

2/x + 2/(x+3) = 1

2 + 2x/(x+3) = x

2*(x+3) + 2x = x*(x+3)

2x + 6 + 2 = x^2 + 3x


Rendezed, megoldod.

2015. febr. 1. 18:04
 3/10 anonim ***** válasza:
a x nemegyenlő 0 és x nemegyenlő -3 ne maradjon le!
2015. febr. 1. 18:05
 4/10 A kérdező kommentje:
Még mindig nem értem. Lesz*rom..
2015. febr. 1. 18:13
 5/10 anonim ***** válasza:

Pedig jól vezették le. A lényeg, hogy egy ax^2+bx+c=0 alakú másodfokú egyenletet meg tudunk oldani azzal, hogy a,b c-t, amik számok egy konkrét feladatban, behelyettesítjük a másodfokú megoldóképletbe.

2x + 6 + 2 = x^2 + 3x volt az utolsó részmegoldás, én elhiszem ezt az előző válaszolónak. Rendezés:

-2x, -8 műveletek elvégzése után kijön:

0=x^2+x-8

a=1 b=1 c=-8, két eredmény, ellenőrzés, pipa

2015. febr. 1. 18:36
 6/10 anonim ***** válasza:
Nem, kedves utolsó, ne hidd el, van egy hiányzó x, nézd csak meg!
2015. febr. 1. 18:40
 7/10 anonim ***** válasza:
2015. febr. 1. 18:42
 8/10 anonim ***** válasza:

Bár lehet nem ez volt a gond, de a számolást nem tudom, hogy lehet még ragozni...megpróbálom


Szóval, mint előző kommentemben írtam, a másodfokú, az elsőfokú, és a konstans (szám x nélkül) tagnak egy oldalon kell lennie, és valamilyen számmal megszorozva kell állnia. A fenti példa azért nem jó, mert itt egyrészt nincsenek egy oldalon, másrészt nem megszorozva vannak egy számmal, hanem egy számot osztunk el az x-el, és az x-nél hárommal nagyobb számmal. Ezzel nem tudunk, mit kezdeni, a másodfokú megoldóképlet erre nem jó.

Ha az egyenlet mind a két oldalát megszorozzuk először x-el, majd (x+3)-mal és a megfelelő rendezéseket elvégezzük (lásd fent), akkor kiküszöböljük ezt problémát, mert lesz egy x^2 tag, egy x tag, és egy szám (konstans tag) egy oldalon. Ilyen esetben használható a másodfokú megoldóképlet, szóval jók vagyunk.

2015. febr. 1. 18:43
 9/10 anonim ***** válasza:

A hatos-hetesnek igaza van, a kettesnek valóban nem.

x^2-x+6=0 a végső egyenlet, x1=3 x2=-2


A második kommentem (tehát az 5. komment)azért elég általános ahhoz, hogy jó legyen még így is.

2015. febr. 1. 18:53
 10/10 anonim ***** válasza:
mármint a 8. kommentem :D
2015. febr. 1. 18:53