Legyen N=10^n-3, AHOL n>=1 . Adjuk meg N-nek azt a legkisebb többszörösét n függvényében, amelynek minden számjegye páratlan?

2015. jan. 29. 15:11
 1/3 anonim ***** válasza:
Ez a feladat biztosan így szól? Ennek semmi értelme!
2015. jan. 29. 15:23
 2/3 anonim ***** válasza:

De, van;


Legyen például n=3, ekkor N=997, és ennek a legkisebb többszöröse kell, amelynek minden számjege páratlan. Nem nehéz kitalálni, hogy ennek a megfelelő többszöröse a 997 lesz, és azt sem, hogy ez minden esetben így lesz (7, 97, 997, 9997, ...)


Eszerint elég csak ezt az egyenletet megoldani n-re:


N=10^n-3 /+3


N+3=10^n /10-ez alapú logaritmus


lg(N+3)=n


Tehát lg(N+3) lesz az N szám megfelelő legkisebb többszöröse.

2015. jan. 29. 16:27
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen!!
2015. jan. 29. 21:03