Segítene valaki? Por favoooor.


Egy gepárd gazellára vadászik. Amikor 150 méterre lopodzik hozzá, a gazella észreveszi, és futni kezd. El tudja-e ejteni a gepárd a gazellát, ha a gepárd csúcssebessége 1500 m/perc, de ezt a sebességet csak 40 másodpercig tudja tartani, a gazella sebessége pedig 20 m/s? (a gazella több percen keresztül is tud ezzel a sebességgel futni)


Ezen az egy feladaton múlik az 5-ösöm. Leírnátok részletesen a megoldást? :\



2015. jan. 22. 16:49
 1/6 HelenaB válasza:

v(gepárd) = 1500 m/perc = 25 m/s

v(gazella) = 20 m/s

t = 40s

s(köztük lévő távolság) = 150m


s = v(gepárd)*t = 25 m/s *40s = 1000m

Tehát a gepárd 1000 m-t tud megtenni 40s alatt.


s = v(gazella)*t = 20 m/s *40s = 800m

Tehát a gazella 40s alatt 800 m-t tesz meg.


t = s/t = 150m /25 m/s = 6s

Mivel a kettejük között lévő távolság 150m, így a gepárd még 34 másodpercig tud ilyen gyorsan futni.

1000-150=850m

Ezalatt az idő alatt még 850m-t tud megtenni.


Tehát a gepárd el tudja ejteni a gazellát.

2015. jan. 22. 18:26
 2/6 bodzamaci válasza:
100%
Először célszerű átváltani azonos mértékegységbe a sebességértékeket, a gepárd 1500m/min sebessége 25m/sec -nek felel meg (60-al osztottunk). A 150 méteres táv megtételéhez szükséges idő ezután már könnyen kiszámítható. A távot (150m) a két állat sebességével (20, illetve 25 m/s) elosztva 7,5 sec (gazella) és 6 sec (gepárd) értéket kapunk. A két sebességérték közti különbség 1,5 m/s, tehát ilyen tempóban közeledik a két állat egymáshoz csúcssebességen. Az 1,5 m/s sebességkülönbséggel a 150 méteres távon 100 sec szükséges, hogy utolérje a gepárd a gazellát. A megadott adatok alapján a gepárd csupán 40 sec időtartamig képes a csúcssebesség fenntartására, az utoléréshez pedig a fent kiszámított 100 sec lenne szükséges, így a gazella megmenekül. Érdemes megjegyezni, hogy a feladat nem tért ki a két állat esetleges eltérő gyorsulási képességére, ami alapvetően befolyásolhatná a kapott eredményt, így a megadott adatok alapján egyforma gyorsulási képességet feltételeztünk.
2015. jan. 22. 18:37
 3/6 bodzamaci válasza:
bocsii elrontottam a számítást, az előttem szólónak van igaza :)
2015. jan. 22. 18:46
 4/6 A kérdező kommentje:
köszönöm szépeeen. Egy kérdés.. mi az a "t" ? :o
2015. jan. 22. 19:29
 5/6 anonim ***** válasza:
a 't' az idő ... sztem :D
2015. jan. 22. 19:46
 6/6 anonim ***** válasza:

Bocsánat, hogy a csapos közbeszól, de egyik megoldás sem jó!

Nem kellene félrevezetni a kérdezőt!


Ilyen példákban célszerű a sebességkülönbséggel számolni.

Tekintsük a gazellát állónak, ekkor a gepárd a kettőjük sebességének különbségével közelít a vacsorájához.

Mivel a gepárd sebessége 1500 m/p, a gazelláé meg 1200 m/p (= 60*20m/s), a sebességkülönbség 300 m/p a gepárd javára.

Ezzel a sebességgel a köztük levő 150 m-t a vadász 150 m/300 m/p = 0,5 perc = 30 s alatt teszi meg, vagyis 10 s-el korábban eléri a gazellát, mint ahogy a szusz kifogyna belőle.


Ha m/s egységben számolunk, akkor a sebességkülönbség 25 - 20 = 5 m/s, ezzel a 150 m befutásához 150 m/ 5 m/s = 30 s kell.


DeeDee

**********

2015. jan. 22. 19:49