Kiss Anna Boglárka kérdése:

Viéte formulák témakörben az x1-x2 képletet hogyan lehet kiszámolni?


Vettük az összes viéte formulát, azok mennek is, de most feladták nekünk, hogy ha x1+x2=-b/a akkor az x1-x2=?

Valaki tudna segíteni, mert sehogy sem tudok rájönni!



2015. jan. 21. 17:04
 1/2 anonim ***** válasza:
x1-x2=sqrt(x1-x2)^2 ami egyenlő sqrt(x1^2+x2^2-2x1*x2)
2015. jan. 21. 17:46
 2/2 anonim ***** válasza:

Kétféleképp is megoldható a feladat.


Az átláthatóság végett legyen:

x1 = p

x2 = q


Induljunk ki a Viete formulákból.

p + q = -b/a

p*q = c/a


Az elsőt négyzetre emelve, a másodikat néggyel szorozva

p² + 2pq + q² = b²/a²

4pq = 4c/a


Az elsőből kivonva a másodikat

p² - 2pq + q² = b²/a² - 4c/a


A bal oldal teljes négyzet, a jobb oldalt összevonva

(p - q)² = (b² - 4ac)/a²


Mindkét oldalból gyököt vonva megvan a keresett érték

p - q = [√(b² - 4ac)]/a

========================


De ki lehet indulni a megoldóképletből adódó két gyökből is.

p = -b/2a + [√(b² - 4ac)]/2a

q = -b/2a - [√(b² - 4ac)]/2a


A két egyenletet kivonva egymásból

p - q = 2*[√(b² - 4ac)]/2a


Kettővel egyszerűsítve lesz

p - q = [√(b² - 4ac)]/a

========================


DeeDee

*******

2015. jan. 21. 20:15