Segítene valaki a fizika házimban?


Két, szerintem nagyon hasonló elven megoldható feladat fogott ki rajtam.

1, Egy 10^17 kgm^3 sűrűségű neutroncsillag tömege megegyezik a Nap tömegével (2*10^30 kg)

a, Mekkora a csillag átmérője?

(A feladat ezen részével persze nincs problémám, csak leírtam, mert része a feladatnak)

b, Hány földi g-nek felel meg a csillag felszínén a gravítációs gyorsulás értéke?

(A feladat megoldása a könyv hátulján megvan, R=33,7 km, g(csillag)=4,72*10^10 g(föld))

2,A Jupiter tömege a Föld tömegének 318-szorosa, átmérője a Földének kereken 11-szerese. Hányszorosa a Jupiter felszínén a gravitációs állandó értéke a földi értéknek?

(A válasz 2.63)

Köszi a segítséget!


2010. febr. 7. 19:56
 1/3 A kérdező kommentje:
Az első feladatban a sűrűség az kg/m^3 lenne.
2010. febr. 7. 19:57
 2/3 anonim ***** válasza:

Nem tudom hogy még aktuális-e, de a gravitációs gyorsulást a következőképpen lehet kiszámolni.

A gravitációs gyorsulás az a gyorsulás, amivel a test rendelkezik egy másik test gravitációs teréből eredően. Azaz a ráható erő kizárólag a gravitációs erő, így felírható rá Newton második törvénye a következőképpen:

F=m*g=f*m*M/r^2

Ebből a test tömege (m) kiesik, így:


g=f*M/r^2


, ahol f a gravitációs állandó, M a másik test (ez esetben az adott bolygó) tömege, r pedig a távolságuk (a felszínen az adott bolygó sugara, feltéve ha gömb alakúnak vesszük).

2010. febr. 9. 19:38
 3/3 A kérdező kommentje:

Istenem de hülye vagyok :D

Tényleg így kell, csak én azt hittem a felszínen ez nem jó mert az r nulla, de a középponthoz kell.

Amugy aktuális még mert most készülök az érettségire, mondjuk elég szégyen ezt nem tudni 3 hónappal az érettségi előtt, de valahogy kiment a fejemből hogy a bolygó sugarát kell r-nek venni.

Köszi a segítséget :)

2010. febr. 9. 20:02