Valaki legyen szíves ezt nekem megoldani. Ezen múlik a féléves bizonyítványban a jegyem. Valaki ki tudja számolni?


A gyümölcsös fáinak három ötöde almafa, egy harmada cseresznyefa. A gyümölcsösben 5 körtefa van. Hány fa van a gyümölcsösben?


Vagy ha nem is a választ írjátok le, legyetek szivesek elmagyarázni, hogy oldjam meg.


köszönöm :)



2015. jan. 20. 11:52
 1/4 anonim ***** válasza:
x=(3/5)x+(1/3)x+5
2015. jan. 20. 12:07
 2/4 anonim ***** válasza:

Az első jól felírta az egyenletet, ezt közös nevezőre hozod, ami a 15-lesz (3x5=15), természetesen az egészeket is tört alakba kell írni, tehát X (ami 1X csak nem írjuk ki az 15/15X lesz)


Akkor:

9/15X+5/15X+75/15=15/15X beszorzod az egészet 15-el, hogy eltűnjön a nevezőből,

9X+5X+75=15X

14X+75=15X kivonunk 14X-et

X=75


Tehát 75 fa van a kertben. Ebből egyébként 45 alma, 25 cseresznye és a már említett 5 körtefa. Tudom nem a kérdés része, de kíváncsi voltam rá! :-)

2015. jan. 20. 12:18
 3/4 anonim ***** válasza:

Legyen X a fák száma

Akkor (3/5)*X az almafák száma

(1/3)*X a cseresznyefák száma

és 5 körtefa van

ezek összege egyértelműen x-el egyenlők.

akkor: x=3/5x+1/3x+5 /*3 és /*5


15x=9x+5x+75 /-14x

x=75


75db fa van.

2015. jan. 20. 12:19
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen mindenkinek :)
2015. jan. 20. 12:27