Hogyan tudom felírni egyenletben és megoldani? Anna és Bea pénzének aránya 3:5. Ha Bea ad Annának 500 Ft-ot, akkor az arány 2:3 lesz. Mennyi pénzük volt eredetileg?

2015. jan. 19. 18:24
 1/3 Angelo84 ***** válasza:

szia.


ha valakik pénze 3:5 arányba oszlik el, akkor az azt jelenti, hogy az egész pénznek a 3/8-át az egyik birtokolja, és az 5/8-át a másik birtokolja. ha 2:3 arányba oszlik el, akkor az egyiké 2/5 rész, míg a másiké pedig 3/5 rész.


a nevezőbe mindig az aránypárban szereplő számok összege szerepel, a számlálóba pedig az aránypár egy-egy tagja.


tehát a feladatra rávetítve elég csak az egyiküket figyelembe venni. Elnevezzük x-nek a teljes összeget.


Anna tehát birtokol (3/8)x pénzt. De mihelyst kap egy 500-ast Beától, a pénze (2/5)x lesz, vagyis felírhatunk egy egyenletet:


(3/8)x+500=(2/5)x


közös nevezőre hozzuk az x-es tagokat:


(15/40)x+500=(16/40)x


levonunk (15/40)x-et mindkét oldalból és ezt kapjuk:


500=(1/40)x

x=20000Ft


megcsináljuk Beával is ugyanezt, és itt ugye Beától elveszünk 500 forintot, nem hozzáadunk, vagyis:


(5/8)x-500=(3/5)x


megint közös nevező:


(25/40)x-500=(24/40)x


levonunk (24/40)x-et és hozzáadunk 500-at, és akkor ezt kapjuk:


(1/40)x=500

x=20000


és most ellenőrzünk:


Anna kezdetben (3/8)x et birtokolt, ami ugye (3/8)*20000, ami egyenlő 7500ft

Bea kezdetben (5/8)x-et birtokolt, ami ugye (5/8)*20000, ami egyenlő 12500ft


Bea ad Annának 500ft-ot, így Annának lesz 8000Ft-ja, Beának meg 12000Ft-ja


Anna ugye 8000/20000-ed részt birtokol, ami nem meglepő módon pontosan 2/5, míg Bea 12000/20000-ed részt birtokol a végén, ami szintén nem meglepő módon pontosan 3/5, vagyis jól csináltuk a feladatot.

2015. jan. 19. 19:59
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen !!
2015. jan. 19. 21:50
 3/3 anonim ***** válasza:

A feladat egyenletrendszer formájában felírva


A - Anna pénze

B - Bea pénze eredetileg


Ekkor a pénzeik aránya

A/B = 3/5

Miután Bea átadott 500 Ft-ot Annának

(A + 500)/(B - 500) = 2/3


Tehát a két egyenlet

A/B = 3/5

(A + 500)/(B - 500) = 2/3


Két egyenlet a két ismeretlenhez, a megoldás csak ízlés kérdése. :-)


Ha kéred, leírom a megoldás menetének valamelyik változatát, de szerintem ez neked sem okozhat nagy problémát.

2015. jan. 19. 23:13