Bankba tettem a pénzemet. Hány év alatt nő kb ötszörösére a betett összeg, ha a bank mindvégig 9%-os kamatos kamatot fizet?

2010. febr. 7. 17:30
 1/5 anonim ***** válasza:
0%
kb 40-45 év
2010. febr. 7. 17:36
 2/5 A kérdező kommentje:

jó és ez hogy jött ki? :) leírnád légyszii ..

mert azt tudom, hogy ugye kamatot kamattal lehetne számolni aminek ez a képlete :


Tn=T0*q^n (q az n-ediken)

és ebből a q=9%->1,09 meghogy a pénz 5*T0, vagy azt a Tn-el szorzom?

2010. febr. 7. 17:46
 3/5 Gyakor válasza:

Legyen x az évek száma.Ugye ötszörösére kell hogy növekedjen az összeg, így az alábbi egyenlet írható fel:

5=1,09^x

lg5=lg1,09^x

x=lg5/lg1,09

x=18,675...

Vesszük mindkét oldal tízes alapú logaritmusát, majd a logaritmus szabályai szerint az x-et kihozzuk a lg1,09 elé. Ezután kifejezzük az x-et és kiszámolható az eredmény :) Persze csak akkor ha évi 9 %-ot kamatozik.

2010. febr. 7. 18:01
 4/5 A kérdező kommentje:
aha akkor kb 5szörösére a zsém 18 és fél év alatt nő?
2010. febr. 7. 18:13
 5/5 A kérdező kommentje:
nah a válasz az volt h 19 dogában sikerült megoldani ;)
2010. febr. 11. 21:30