Miért nem lehet 2222222222222229 négyzet szám?


2015. jan. 10. 08:23
 1/2 anonim ***** válasza:
Mert osztható 3-mal, de 9.el nem.
2015. jan. 10. 10:28
 2/2 anonim ***** válasza:

Hogy értsd: A négyzetszámok olyan számok ugyebár, amiket egy egész számot négyzetre emelve kapunk. Ez azt jelenti, hogy az adott szám prímfelbontásában minden kitevő kétszereződik, tehát páros lesz.

pl 4=2^2 -> 16=2^4,

vagy 12=2^2 * 3 -> 144= 2^4 * 3^2


Így ha egy négyzetszám osztható egy p prímmel, akkor osztható kell legyen p^2-el is, mivel minden prímtényező páros hatványon van benne.


Ennek a számnak a számjegyeinek összege osztható 3-al, tehát a szám is osztható 3-al, ami prímszám, így oszthatónak kell lennie 9-el is, hogy négyzetszám lehessen. De 9-el nem osztható (számjegyek összege nem osztható 9-el). Lényegtelen, hogy milyen egyéb számok szorzata alkotja ezt a számot, találtunk egy darab prímet, aminek a négyzete nincs meg benne, így már nem lehet négyzetszám.

2015. jan. 10. 11:49