Egy test szabadon esik 50 méter magasból. Mennyi idő alatt futja be útjának első és utolsó méterét? Mekkora utat tesz meg esésének első és utolsó másodpercében?


2015. jan. 8. 15:33
 1/2 anonim ***** válasza:

Szia!


Az első kérdésekre a válasz:


"Mennyi idő alatt futja be útjának első és utolsó méterét? "


Első méterre a válasz:


s=v0*t+0.5*g*t^2


Ahol v0=0, mert az elengedés pillanatában nem volt sebessége, s pedig 1m


1(m)=0.5*9.81(m/s^2)*t^2

ebből meg is van a t!


t=0.45s Ellenőrizd vissza, mégpedig úgy hogy a legfelső képletbe helyettesítsd vissza, és 1m-t kell kapnod...


----------------------------------------------------------


Utolsó méterre a válasz:


s=v0*t+0.5*g*t^2 Ugyanezt a képletet kell használnod, csak a v0-t ki kell számolni először.


ha az utolsó méter a kérdés akkor 49m-t esett addig a test. Mekkora lesz a sebessége 49m esés után?


s=0,5*g*t^2 azaz:

49=0.5*9,81*t^2 innen megvan a t, ami ha kiszámolod 3,16s. Azaz a test ennyi idő alatt esik szabadon 49m-t, ha kezdeti sebessége 0 volt.


Vegyük elő újra ezt:


s=v0*t+0.5*g*t^2


a kérdés szerint s=1m megint, mert ekkora utat kell megtennie, v0-t meg ki tudjuk számítani, mert az előbb kiszámoltuk mennyi idő alatt tesz meg 49m-t, így tudjuk a sebességét is abban a pillanatban, mikor épp 49 méternél jár:


v0=9,81*3,16, azaz 31m/s.


Csak be kell helyettesíteni (s=v0*t+0.5*g*t^2)

1=31*t+0,5*9,81*t^2


Ez t-re egy másodfokú egyenlet, amit meg kell tudnod oldani!!!!!


nekem t=0,032s jött ki, mert a negatív érték nem jöhet ki ebben a feladatban megoldásnak.

2015. jan. 16. 14:30
 2/2 anonim ***** válasza:

Mekkora utat tesz meg esésének első és utolsó másodpercében?


Első másodpercben:

s=9,81*1*0,5

s= 4,905m


Utolsó másodpercben:


Mennyi idő alatt teszi meg az 50m-t?

(Használhatom rövidítve a képletet, mert v0 az nulla!)


50=0,5*9,81*t^2

t=3,192s


Ennyi a teljes idő, de vonjunk le belőle egyet és számoljuk ki annyi idő alatt mekkora utat tesz meg!


t=2,192

s=0,5*g*t^2

s=0,5*9,81*2,192^2

s=23,584m


Azaz, a test 50-23,584=26,41m-t tesz meg az UTOLSÓ másodpercben!

2015. jan. 16. 14:45