Segítene nekem valaki? A hatványokról lenne szó.

Van egy szám, pl. a 123 és annak a hatványa is 123. Ahhoz hozzá adom a 124-et, aminek szintén 124 a hatványa, majd hozzáadom a 125-öt, aminek a hatványa szintén 125. A kérdés az, hogy milyen számjegyre végződnek? Azt tudom, hogy a 123 a 123-en 7-re, a 124 a 124-en az 6-ra, a 125 a 125-en pedig 5-re végződik. Azt szeretném megtudni, hogy ezt a feladatot hogy kell kiszámolni, és mi a feladatnak a megnevezése? Ha valaki tudna segíteni borzasztóan boldog lennék.

2015. jan. 8. 13:50
 1/2 anonim ***** válasza:

Azt kell észrevenni, hogy hatványozás során az utolsó számjegy periodikusan ismétlődik:


123^0=1, ez 1-re végződik.


A továbbiakban úgy számoljuk tovább, hogy az előző szám végződését összeszorozzuk 123 végződésével; ez akár írásban szorzással is bizonyítható, hogy mindig így fog változni az utolsó számjegy:


123^1=123, utolsó számjegye 3 (ez még egyéb számolás nélkül is kijön).


123^2 utolsó számjegye 3*3=9

123^3 utolsó számjegye 9*3=27 utolsó számjegye, vagyis 7

123^4 utolsó számjegye 7*3=21 utolsó számjegye, vagyis 1

125^5 utolsó számjegye 1*3=3

125^6 utolsó számjegye 3*3=9


és így tovább, láthatjuk, hogy az 1;3;9;7 egymást követik;


ha a kitevő 4*k alakú (k tetszőleges nemnegatív egész), akkor a szám 1-re végződik, ha 4*k+1 alakú, akkor 3-ra, ha 4*k+2 alakú, akkor 9-re, ha 4*k+3 alakú, akkor 7-re végződik.


A 123 fenti alakját úgy kapjuk, hogy maradékosan elosztjuk 4-gyel:


123:4=30, maradék a 3, tehát 4*k+3 alakú, ahol k=30, tehát 123^123 7-re fog végződni.


A többivel is ugyanígy kell eljárni.


123^123+124^124+125^125 alakú szám pedig a tagok számjegyeinek összegére (illetve az így kapott 1-nél többjegyű szám utolsó számjegyére) fog végződni.


Hogy ennek a feladattípusnak mi a megnevezése, azt sajnos nem tudom.

2015. jan. 8. 14:10
 2/2 A kérdező kommentje:
Az mindegy. Tulajdonképpen nekem a művelet kellett, csak a biztonság kedvéért kérdeztem meg a nevét. Nagyon szépen köszönöm!!!
2015. jan. 8. 15:11