A gyorsulas mertekegysege ugye m/s^2 Akkor a miert 2s/t^2-el egyenlo? Miert nem siman s/t^2? Mert ugye az s mertekegysege a m, es t^2 --> s^2

2015. jan. 7. 19:10
 1/6 anonim ***** válasza:
Kérdezek jobbat, ha a sebesség mértékegysége km/h, ami ugye (1000 m)/(3600 s), akkor a sebesség miért s/t, és miért nem 1000*s/(3600*t)?
2015. jan. 7. 19:21
 2/6 A kérdező kommentje:
Nem mondom, hogy ertem, mire akarsz kilyukadni...
2015. jan. 7. 20:17
 3/6 anonim ***** válasza:

mert a 2-es szám nem befolyásolja a mértékegységet.


Attól, hogy egy konstanssal beszorzod nem változik a mértékegység.


s=a/2*t^2


Ennek az átrendezéséből jön az a=2s/t^2


Miért szerepel az eredeti egyenletben a /2?


Erre többféleképpen is lehet válaszolni.

1) Lemérték és ezt az összefüggést találták.

Hiába akarnák azt, hogy s=a*t^2 legyen, lemérték és sajnos nem annyi.


2) Az egyenletes gyorsulás azért egyenletes, mert lehet helyettesíteni az átlagsebességgel.

0-ról indulok v=a*t a végsebesség, akkor a megtett út ugyanaz, mintha végig v/2-vel mentem volna.


s = v/2 * t = (0+a*t)/2 * t


A /2 az átlagsebesség számítás miatt jött be az egyenletbe.

2015. jan. 7. 21:11
 4/6 anonim ***** válasza:

Arra akart kilyukadni az előző válaszoló (helyesen persze) hogy a konstans számmmal való szorzásra a mértékegység érzéketlen.


Azt, hogy a 2-es szorzó miért van ott, középiskolában nem tanítják. A korrekt magyarázathoz minimum integrálni kéne tudnod...

2015. jan. 7. 21:12
 5/6 A kérdező kommentje:
Tudok integralni:) erettsegi elott allok, es ismetelem a fizikat, es ez valahogy szoget utott...
2015. jan. 7. 21:26
 6/6 anonim ***** válasza:

Tudsz integrálni, az jó. Szemléletesen: Legyen a gyorsulás időfüggvénye a(t). (Ez akár mérhető is, pl. gyorsulásérzékelő szenzorokkal...).


A sebesség időfüggvénye t0=0 secundum feltétellel:


v(t)=integrál 0-tól t ig, a(x)*dx. Konstans gyorsulást feltételezve, ebből kapjuk hogy:


v(t)=a*t.


A megtett út (pl. kitérés) időfüggvénye:


s(t)=integrál 0-tól t ig, a*x*dx, amiből persze:


s(t)=a*(t^2)/2.


Nos a 2-es osztó innen van, vagyis a lineáris függvény integráljából. Érdemes észrevenni, hogy a formula szigorúan időben állandó gyorsulásokra igaz.


Megjegyzem, ezek a képletek általánosíthatók tetszőleges térgőrbék mentén való mozgásokra. Ehhez viszont további, differenciálgeometriai fogalmak bevezetése szükséges, mert ugye egy térgörbét paraméterezni kell, és az sem mindegy, hogy egy görbe mentén hogy integrálunk...

2015. jan. 7. 23:02