Kellene pár fém oldódása:

Cu és H2O rakciója?

Ag és H2O reakciója?

Na és NaOH reakciója?

Fe és NaOH reakciója?

Cu és NaOH reakciója?

Ag és NaOH reakciója?

Zn és NaOH reakciója?

Al és HNO3 reakciója?

Ca és HNO3 reakciója?

Előre is köszönöm a válaszokat.



#kémia #fémek oldódása
2015. jan. 5. 19:53
 1/1 anonim ***** válasza:

Cu, Ag: nem reagál vízzel.

Fe, Cu, Ag: nem reagál nátrium-hidroxiddal.

A nátrium a nátrium-hidroxiddal nem, de vizes oldatából a vízzel reagál: Na + H2O = NaOH + 1/2H2

A cink amfoter, így reagál nátrium-hidroxiddal: Zn + 2NaOH + 2H2O = Na2Zn(OH)4 + H2

Az alumínium is amfoter, reagál a savakkal, viszont salétromsavnál mindig kérdés, hogy tömény vagy híg. A töményben passziválódik az alumínium, azaz nincs reakció. Híg salétromsavban oldódik hidrogéngáz fejlődése közben: Al + 2HNO3 = Al(NO3)2 + H2

A kalcium reagál savakkal szintén hidrogéngáz fejlődése közben. Ca + 2HNO3 = Ca(NO3)2 + H2

2015. jan. 5. 21:17