Hogyan alakul ionná a kénatom? Nyolcadikos kémia! Többi lent!


Hogyan alakul ionná a kénatom? Írd fel jelekkel! (3)

a)Keletkezett ion neve:


2015. jan. 5. 18:54
 1/4 anonim ***** válasza:
89%

Úgy alakul szulfid-ionná, hogy felvesz két elektront:

S + 2 e- -> S2- és a 2- az felső indexbe kerül.


(Ezt az iont pedig nem keverjük össze a kénessav savmaradék-ionjával, aminek szulfit-ion a neve, és az összetett ion, a kénsav savmaradék-ionja pedig a szulfát-ion, és természetesen az is összetett, mert több atomból áll.) Pontozz fel, ha érted!

2015. jan. 5. 21:47
 2/4 A kérdező kommentje:
KÖSZÖNÖM!!!
2015. jan. 5. 22:30
 3/4 Just a girl. válasza:
Akkor a kén negatív vagy pozitív lesz?
2020. márc. 30. 10:36
 4/4 anonim ***** válasza:

Negatív. De a szulfit-ion (SO3 2-), és a szulfát-ion (SO4 2-) is negatív ionok, de azokban a kén oxidációs száma pozitív (+4, illetve +6), csak mivel ott van mellette az a sok (3 vagy 4) oxigén, amelyek mindig 2-szeresen negatívak, így az egész összetett-ion is negatív lesz.

A szulfit-ion töltése azért -2, mert +4+3*(-2)=+4-6=-2. A szulfát-ion töltése is -2, de ott ugyanez máshogy jön ki: +6+4*(-2)=+6-8=-2.

De a szulfit-, meg a szulfát-ionok összetett ionok, amelyeket ugyanúgy kovalens-kötés tart egyben, mint a molekulákat is (felfoghatjuk az összetett ionokat töltéssel rendelkező molekuláknak is, ugyanúgy, mint az egyszerű ionokat töltéssel rendelkező atomoknak), tehát abban nincs egy +4 vagy egy +6 töltésű "kén-ion", hanem az egésznek együtt -2 a töltése, a +4 és a +6 csak oxidációs számok egy kovalens kötésű összetett ionban (ami ugye gyakorlatilag ugyanolyan, mint egy molekula, csak van töltése is, mert ugye a molekulák ugyanúgy, mint az atomok alapjáraton semlegesek, vagyis nincs töltésük).

2020. ápr. 1. 21:28