Két egyszerű feladatban, nem tudok kiindulni, hogy kellene (fizika)?


első:

[link]


második:

[link]


Tudom, hogy egyszerűek csak nem tudom milyen képletet kell haználni vagy mit, ha látnék egy példát onnantól menne. Szóval eltudná nekem valaki ezeket magyarázni ?


2015. jan. 2. 09:56
 1/2 anonim ***** válasza:

1) Hőtágulásos feladat. Definíció szerint a hosszváltozás egyenlő a hőtágulási együttható, eredeti hossz és a hőmérsékletkülönbség szorzatával. Mivel a feladat nem adja meg az alumínium darab hosszát, ezért célszerű egységnyinek venni, vagyis legyen 1 méter. Így már számolható a hosszváltozás, mert a feladatban minden adott hozzá (hőmérsékletkülönbség ugye 100), megkapjuk, hogy 0,0024 méterrel nő a darabhossz.

Most jön a logikai része. Ró=m/V=m/(T*l)

Ebből látható, hogy a sűrűség csökkenni fog, mivel a tömeg változatlan, és a térfogat nő. Ha a sűrűséget tehát elosztjuk 1,0024-gyel, megkapjuk a sűrűséget.


2) A szükséges hőmennyiség: W=c*m*dT, ahol c a fajhő(megnézed a víz fajhőjét táblázatban), m a tömeg(itt az 5dl-ből számolod át, tudván, hogy közelítőleg 1 liter víz 1 kg), dT pedig a hőmérsékletkülönbség(100-15).

A feladatban adott még a teljesítmény(P=1000W), és mivel a teljesítmény definíció szerint az energia és az idő hányadosa, ki tudod számolni az időt.

2015. jan. 2. 10:48
 2/2 A kérdező kommentje:
És az energia miből következik a kettes feladatban ?
2015. jan. 2. 11:05