Nagyemma19980108 kérdése:

Két, egymástól 1 cm távolságra levő síklemez között olajcsepp lebeg. A lemezek között a feszültség 1000V, az olajcsepp sűrűsége 0,9x10 a3. on kg/m3, töltése 1,6x 10 a -19. en C. Mekkora az olajcsepp sugara? Megoldás: 7,52x 10 a -7. en.

Valaki tudna nekem segíteni a feladat megoldásában/levezetésében? Nagyon fontos lenne. Előre is köszönöm!

2014. dec. 29. 18:11
 1/4 anonim ***** válasza:

F = E*q = m*g = 4*pí/3 * r^3 * rhó * g ; E=1000/0,01=10^5

r = köbgyök(E*q/rhó/g/(4*pí/3))

2014. dec. 29. 21:01
 2/4 anonim válasza:

két síklemez=síkkondenzátor.

a síkkondenzátor kapacitása: C=(e*A)/d ahol e a relatív permittivitás, A a lemezek felülete, d a távolságul (jelen esetben 1 cm)

síkkondenzátor töltése: Q=C*U, ahol U a lemezek közti feszültség. Mivel a kapacitást ismerjük: Q=(e*A*U)/d

A kondenzátor lemezei között a térerősség: E=Q/(e*A). A töltést behelyettesítve: E=(e*A*U)/(d*e*A) a permittivitással, és a felülettel lehet egyszerűsíteni, hiszen mindkét képletben ugyanarról van szó, tehát E=U/d=1000V/0,01m=10 az5.en V/m.

Töltésre ható erő: F=E*q Mivel az olajcsepp egyesúlyban van, az elektromos erő a gravitációval szembemegy, vagyis felfele, és azzal egyenlő: F=mg, ahol m az olajcsepp tömege.

Mint ismert: m=V*ró. Gömbnek tekintve az olajcseppet: V=4pí*r a3.on.


Visszahelyettesítve: 4pí*r a3.on*ró*g=E*q


Így a végeredmény r=köbgyök((E*q)/(4pí*ró*g)) Nekem 5,21*10 a-7.en jött ki, de ha valahol elrontottam, akkor azt már keresd meg te, az elvet már úgyis leírtam.

2014. dec. 29. 21:16
 3/4 anonim ***** válasza:
Igen, elrontottad: 4pí helyett 4pí/3, tehát ha köbgyök(3)-mal szorzod az eredményedet, akkor kijön. :D
2014. dec. 29. 23:58
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! :)
2014. dec. 30. 15:43