nem értem a tört öszeadás kivoná szorzás osztás a tk ban nagyon értelmetlen.Valaki elmagyarázná kérlek
2010. febr. 3. 19:43
 1/3 anonim ***** válasza:

tehát összeadni és kivonni úgy kell, hogy közös nevezőre hozod őket (nevező az "alsó")

2/3 + 4/5 = (5*2)/(5*3) + (3*4)/(3*5) = 10/15 + 12/15 = 22/15

közös nevezőre úgy kell hozni, hogy keresel egy olyan számot, ami mindkét nevezővel osztható (legkisebb közös többszörös), és megszorzod a nevezőket annyival, hogy pont az a szám jöjjön ki. aztán a számlálókat is megszorzod azzal a számmal, amivel a hozzá tartozó nevezőt is megszoroztad. utána csak simán összeadod a számlálókat, a nevező pedig marad ugyan úgy. a kivonás ugyan ez, csak a legvégén kivonod a számlálókat.


szorzásnál: keresztbe egyszerűsítesz, majd a számlálót a számlálóval, nevezőt a nevezővel összeszorzod:

21/24 * 6/14 = 3/4 * 1/2 = 3/8

ugye a 21-et és a 14-et kellett együtt egyszerűsíteni, ezeknek a legnagyobb közös osztója a 7. a 24-nek és a 6-nak pedig a 6, ezért 6-tal osztottuk el. a végén pedig összeszoroztuk ((3*1)/(2*4))


osztásnál pedig a reciprokkal szorzol:

4/9 : 6/8 = 4/9 * 8/6 és innentől ugyan az.

2010. febr. 3. 20:15
 2/3 anonim válasza:

A törtet magát azt érted?

Szivesen segítek, ha van msn-ed, vagy skyped

2010. febr. 3. 22:48
 3/3 anonim válasza:
Nincsenek szüleid és tanárod?:S=(
2010. febr. 4. 11:11