Unahana kérdése:

Ebben a feladatban tudna vki segíteni? Számítsd ki a következő vegyültek tömeg %-os széntartalmát! Hexán, hexén, etin, benzol.


2014. dec. 25. 20:47
 1/2 Silber ***** válasza:

Inkább az általános megoldást adom meg, és onnantól bármely szénhidrogénre rá tudod húzni.

1.: Felírod az adott komponens képletét, és meghatározod a szén- és hidrogénatomok számát.

2.: Meghatározod az adott komponens móltömegét.

3.: A vegyületben található adott elem össztömegét elosztod a moláris tömeggel, ezzel pedig megkapod az összetételt.


Benzol példáján:

1.: C6H6, tehát van benne 6 darab C és 6 darab H atom

2.: M=6*12+6*1=78 g/mol

3.:

%(m/m)(C)=(6*12)/78*100=92,31 % C

%(m/m)(H)=(6*1)/78*100=7,69 % H

2014. dec. 25. 21:32
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen sikerült megértenem.
2014. dec. 25. 21:55