Kémiaversenyre készülök, de egy feladaton elakadtam. Na de majd, -remélem- segít valaki?!


9.-es vagyok, és készülök erre az Irinyi versenyre. Egy feladaton megakadtam:

Rendelkezésünkre áll 0,16 mol/dm3 koncentrációjú sósavoldat, és 0,05 mol/dm3 koncentrációjú nátrium-hidroxid oldat. Hány dm3 lúgoldatot kell 1 dm3 sósavoldathoz adni, hogy a keletkező oldat:

-semleges kémhatású legyen? :Erre rájöttem, és a tanárom helyeselte az eredményemet....

-hogy 0,02 mol/dm3 koncentrációjú legyen sósavra nézve? : fogalmam sincs :((

-hogy 0,01 mol/dm3 legyen a NaOH-ra nézve?

Két kérésem lenne, az egyik, hogy csak a középsőt válaszolják meg, mert akkor ki szeretném következtetni az utolsót, illetve olyan válasszal mellőzzenek, hogy gondolkozzak, mert megetettem.

A válaszokat előre is köszönöm, ja és kellemes ünnepeket!



2014. dec. 22. 20:16
 1/2 Csicsky ***** válasza:
100%

A felhasznált sósav mennyisége: 1*0,16 mol

A felhasznált nátrium-hidroxid mennyisége: x*0,05 mol

A keletkező oldatban a sósav mennyisége: (1*0,16 - x*0,05) mol

A keletkező oldat térfogata: (1 + x) dm³

A keletkező oldatban a sósav koncentrációja: (1*0,16 - x*0,05)/(1+x) = 0,02 mol/dm³


(1*0,16 – x*0,05)/(1 + x) = 0,02


1*0,16 – x*0,05 = 0,02*(1+x)


0,16 = 0,02 + 0,02*x + x*0,05


0,14 = 0,07*x


x = 0,14/0,07 = 2 dm³


Ellenőrzés:


1*0,16 – 2*0,05 = 0,06 mol a sósav mennyisége


1 + 2 = 3 dm³ az oldat mennyisége


A sósav koncentrációja: 0,06/3 = 0,02 mol/dm³

2014. dec. 25. 15:43
 2/2 A kérdező kommentje:
Hát nagyon szépen köszönöm a választ:)
2014. dec. 25. 19:56