A metró mozgólépcsője 40 másodperc alatt hozza fel a rajta mozdulatlanul álló utast. A nyugvó mozgólépcsőn az utas 120 másodperc alatt ér fel. Mennyi idő alatt ér fel az utas a mozgásban lévő mozgólépcsőn gyalogolva?

VALAKI LÉGYSZÍVES HA TUD SEGÍTSEN! KÖSZÖNÖM!

2014. dec. 17. 19:56
 1/2 anonim ***** válasza:

a lépcső sebessége v1.

Az utas sebessége v2.


A távolság mindig s.


Ha a lépcső megy, de az utas áll, akkor


s/v1 = 40 -->v1=s/40


Ha a lépcső áll, de az utas megy


s/v2 = 120 -->v2=s/120


Ha mindketten mennek


s/(v1+v2) = ?


Be kell helyettesíteni az első két egyenletből kapott értékeket


s/(s/40+s/120) = s/(s/30) = 30


s/40 + s/120 = 3s/120 + s/120 = 4s/120 = s/30


30mp alatt ér fel az utas, ha gyalogol a mozgólépcsőn.

2014. dec. 17. 20:22
 2/2 anonim ***** válasza:

A sok szám közt elvész a mélyebb összefüggés.


A jelölések legyenek ugyanazok, mint az előző válaszolónál, vagyis

t1 = 40 mp - a lépcső menetideje

t2 = 120 mp az utas menetideje

v1 - a lépcső sebessége

v2 - az utas sebessége

s - a lépcső hossza

t3 = ? - a menetidő, ha a lépcső és az utas is mozog


A t3 a feladat szerint

t3 = s/(v1 + v2)

ill

s/t3 = v1 + v2


A sebességek értéke

v1 = s/t1

v2 = s/t2

Behelyettesítve

s/t3 = s/t1 + s/t2

Egyszerűsítés után

1/t3 = 1/t1 + 1/t2

A jobb oldalon összevonva

1/t3 = (t1 + t2)/t1*t2

Mindkét oldal reciprokát véve

t3 = t1*t2/(t1 + t2)


A jobb oldal nem más, mint a t1 és t2 harmonikus közepének a fele!

Ez van a számok mögött, a harmonikus közép, ami a mozgásos feladatoknál igen gyakran előkerül.

2014. dec. 19. 03:09