Valaki segítene ebben a kémia feladatban?


Metán és etán elegyét fölös mennyiségű oxigéngázban tökéletesen elégetünk.Az égés lezajlása után magas hőmérsékleten a gázelegy 32,0 V/V% oxigént, 24,0 V/V% szén-dioxidot és 44,0 V/V% vizet tartalmaz.


a)Határozd meg eredeti metán-etán elegy térfogat százalékos összetételét!

b)Mekkora térfogatú standard állapotú oxigént adtunk a metán-etán gázelegyhez , ha a végtermékek térfogata 500°C-on és légköri nyomáson éppen 1,00 m3.



2014. dec. 17. 16:07
 1/4 Silber ***** válasza:
Kutyának meg tessék?
2014. dec. 17. 17:10
 2/4 Carl Golden válasza:

Szia, remélem jó a megoldásom.

a) Tegyük fel, hogy 100 dm3 az égés utáni gázelegy térfogata, ekkor: 32 dm3 O2 24 dm3 CO2 és 44 dm3 H2O-t tartalmaz. Égési egyenletek alapján írjuk fel a következőt: metán esetén x dm3 CO2 és 2x dm3 H2O keletkezik. Etán esetén ez legyen y dm3 CO2 és 3y/2 dm3 H2O.

Így kapunk egy egyenletrendszert:(1) x+y=24

(2) 2x+3y/2=44

Megoldva az egyenletrendszert (én x-et fejeztem ki) y értéke 8,ez által x értéke 16 lett.

Visszatérve az égési egyenlethez látjuk, hogy 16 dm3 CH4(metán) és 8/2 azaz 4 dm3 C2H6(etán) volt a kiindulási gázelegyünk.

Térfogatszázalékuk pedig:

tf%(CH4)=16/20 * 100 = 80 v/v %

tf%(C2H6)=4/20 * 100 = 20 v/v %

2014. dec. 17. 19:06
 3/4 Carl Golden válasza:
A b) rész megoldása 303,09 dm3 O2, bár ebben nem vagyok biztos. pV=nRT egyenletet kell benne használni (szerintem).
2014. dec. 17. 19:30
 4/4 A kérdező kommentje:
2. Köszönöm a válaszodat és hogy időt szántál rám.
2014. dec. 17. 21:42