Valakii... kérdése:

Nyocadikos fizika anyagban valaki segitene? .


1. Az l=99.5 cm hosszú matematikai inga egy perc alatt elvégez N=30 lengést (oszcilációt). Határozd meg az inga lengési periódusát és szabadesés gyorsulását azon a helyen, amelyen az inga helyezkedik.

2. A tárgy p=15 cm távolságon helyezkedik a konkáv tükör alapjától a fő optikai tengelyen. A tárgy valós képét a tükörtől L=30 cm távolságon kapjuk. Melyik oldalra és mennyivel mozdul el a tárgy képe, ha a tárgyat tükör felé mozdítjuk p=1 cm -re? (kis fizikus 76 99/00)

3. Amikor a P=3 cm magasságú tárgy a lencse fő optikai tengelyén helyezkedik, valós kép keletkezik, melynek nagysága L=18 cm. Amikor a tárgyat az optikai tengely mentén p=6 cm-rel mozdítjuk el, valótlan (látszólagos) L'= 9 cm magas kép keletkezik. Határozd meg a lencse gyújtótávolságát

4. Mekkora sebességgel kell a labdát függőlegesen lefelé dobni h1=3 m magasságból, hogy az visszapattanjon h2=5 m magasságig? Úgy venni, hogy az alappal való ütközéskor nem változik a labda mechanikus energiája.



2014. dec. 17. 13:25
 1/1 anonim ***** válasza:

1.

[link]


Lengési idő: amennyi idő alatt egy teljes lengés (oszcilláció) megtörténik

Tudjuk, hogy 1 perc alatt 30 lengés történik.

Akkor 1 lengés mennyi idő alatt történik?

T = 60 s / 30


Szabadesés gyorsulása:

Van ez a képlet: T = 2 * pí * gyök(l / g)

T-t az előbb számoltad ki

pí = 3,14159...

l = 0,995 m

g = ?


Át kell rendezni a képletet:

T / (2 * pí) = gyök(l / g)

(T / (2 *pí))^2 = l / g

g = l / ((T / (2 * pí))^2)


(Jelölések: * szorzás, / osztás, ^2 négyzetre emelés)


A számolást meghagytam neked.


-----------

Az optikával kapcsolatos feladdatokat meghagynám másnak...


-----------

4.

Ha 5 méter magasból, 0 kezdősebességgel engednénk el, akkor ilyen körülmények között 5 méter magasra pattanna vissza.

Azt kell meghatározni, hogy ha 5 méter magasból elengednénk, 0 kezdősebességgel, akkor az első 2 méter után (tehát 3 méter magasan) mekkora lenne a sebessége.

És pontosan ekkora sebességgel kell elindítanunk 3 méter magasból, hogy utána 5 méter magasra pattanjon vissza.


Tehát egy szabadesést vizsgálunk:

g = 9,81 m/s^2 (de számolhatsz 10 m/s^2 -tel is)

s = 2 m

v0 = 0 m/s

v = ?


Megtett út képlete:

s = v0 * t + g/2 * t^2 = 0 * t + g/2 * t^2 = g/2 * t^2

t^2 = 2 * s / g

t = gyök(2 * s / g)


Helyettesíts be és számold ki t-t.


A pillanatnyi sebesség:

v = v0 + g * t = 0 + g * t = g * t


Számold ki és kész is vagy.


----

Megjegyzés: ha energiákkal kell kiszámolni, akkor valahogy így kellene:

mozgási energia: 1/2 * m * v^2

m: tömeg, ez végig állandó

v: sebesség, ez változik


Ki kell számolni a következőket:

- 5 méterről elengedve (0 kezdősebességgel) becsapódáskor a sebesség -> v1 (a fenti leírás alapján)

- ekkor a mozgási energia -> E1 = 1/2 * m * v1^2

- 3 méterről ugyanez -> v2

- ekkor a mozgási energia -> E2 = 1/2 * m * v2^2

- a keresett kezdősebesség -> v3, ezt nem tudod kiszámolni, ez kell

- ekkor a mozgási sebesség, ezt is csak felírni tudod -> E3 = 1/2 * m * v3^2


Egyenlet:

E1 = E2 + E3


Behelyettesíted a képleteket.

Utána le tudsz osztani m-mel, így az kiesik. És csak a v3 lesz ismeretlen.

Átrendezgeted és szépen kiszámolod.

2014. dec. 18. 09:50