Kario kérdése:

Izotermikus állapot változásnak mik a képletei?


képlet: p1*V1=p2*V2


Pl,

Egy orvosi fecskendő végét befogva a hengerben lévő levegő térfogatát 60%ára préseljük össze. Mekkora lesz a levegő nyomása, ha a külső 10^5Pa?


Ebbe eddig jutottam:

V2=x>0,6

p2=100kpa


Harmadik adatot nem tudom kiszűrni a szövegből.


2 pl,

Egy kerékpártömlő szelepe 30kP túlnyomás hatására nyíilik meg. Pumpáláskor a pumpa dugattyúja a levegő összepréselése kezdetén a henger aljától 30cm-re van.

Hol áll a dugattyű, amikor az összenyomott levegő kezd beáramlani a szelepen keresztül a tömlbe?(A tömlőben lévő levegő nyomását kezdetben vegyük azonosnak a külső légnyomáséval: pk=100kPa.


Ebből csak a nyomásokat tudom bele tenni a képletbe.


Hogy lehet ezeket megoldani?



2014. dec. 11. 20:31
 1/10 anonim ***** válasza:

1.

p1*V1=kiindulási állapot. Tehát a megadott nyomás, és legyen a térfogat 1 köbméter.

P2*V2=összenyomás utáni állapot. Tehát a térfogat 0,6 köbméter, a nyomás lesz az ismeretlen. Remélem menni fog.


A másodikhoz így első ránézésre kellene a pumpa munkahengerének átmérője. Nincs ott valahol?

2014. dec. 11. 20:40
 2/10 A kérdező kommentje:

1,

1*x=0,6*100 ?


2, Sajnos a feladat csak ennyit írt.

2014. dec. 11. 20:47
 3/10 anonim ***** válasza:
Nem jó, mi az az x? Ne hozz be másik ismeretlent, mert csak egy egyenleted van :)
2014. dec. 11. 20:56
 4/10 anonim ***** válasza:
Meg mi az a 100? SI mértékegységekben számolunk, ami a Pascal és a köbméter, nem váltogatunk önkényesen.
2014. dec. 11. 20:59
 5/10 A kérdező kommentje:

0,6*10000=1*x ?

v2*p2=v1*p1


Azt hittem, hogy át kell váltani kPa-ba, mert eddig mindig azzal számoltam.

2014. dec. 11. 21:07
 6/10 A kérdező kommentje:
A 2. megoldhatatlan ennyi adattal?
2014. dec. 11. 21:10
 7/10 anonim ***** válasza:

Rosszabb, mint volt :)

Helyesen: 100 000 Pa * 1 m3 = p2 * 0,6 m3

Érted miért? Te felcserélted a dolgokat, ha el tudod mondani mit cseréltél fel, csak akkor hiszem el, hogy érted :)


A másodikat is meg lehet oldani, most jöttem rá. Számold ki, hogy a 30 kPa hogyan aránylik a kiindulási nyomáshoz, abból lehet megmondani, hol van a dugattyú. Tehát az arányszámmal megszoezod a 30-at, és kijön a megoldás.

2014. dec. 11. 21:56
 8/10 A kérdező kommentje:

V1, és a V2öt cseréltem fel.


2est nem értem :/

Talán 100cm?

2014. dec. 11. 22:22
 9/10 anonim ***** válasza:
Másodikhoz: 30 kPa túlnyomás azt jelenti, hogy akkor nyit a szelep, ha 130 kPa lesz a nyomás a pumpában, tehát 100/130=0.7692 az arány a két nyomás között. A henger térfogata egy szorzat, a kör területe szorozva a magasságával. A kör területét ebben az esetben nem kell tudni, lehet akármennyi. Ugyanis ha a térfogatát a 0,7692-d részére akarod csökkenteni, akkor a szorzat valamelyik tagját elég ennyivel csökkenteni. Mivel a magasságát tudod, ezért azt fogod megszorozni 0,7692-del: 30*0,7692=23,076, tehát cca 23 cm-nél nyit.
2014. dec. 12. 09:07
 10/10 anonim ***** válasza:
Kicsit szomorú vagyok, hogy pont ilyen példákat ad egy könyv izotermikus változásra, mert a pumpálás tipikusan nem izotermikusan szokott lezajlani, hanem inkább adiabatikusan a gyorsasága miatt. Ugyanez a helyzet a fecskendővel, azt is sokkal gyorsabban szoktuk összenyomni, mint hogy a környezettel ismét termikus egyensúlyba kerüljön.
2014. dec. 12. 22:59