Melyik az a kétértékű alkohol, melynek moláris tömege 88 g/mol?


ha jól tudom, akkor az általános összegképlet CnH(2n+2)O2

de ha 88-32 (2 oxigén), akkor 56 marad

és úgy meg nagyon nem jön ki, hogy

12n + 2n + 2 = 56

ennek eredménye: n= 3.857...


már 25féleképpen megpróbáltam lerajzolni is, vagy ilyesmi. de valahogy nem jön ki a 88.



2014. dec. 11. 14:58
 1/3 anonim ***** válasza:

Nincs leírva a feladatba, hogy telítettnek kell lennie a szénláncnak, sem az, hogy nem lehet benne hetero atom. Ezért sok megoldás lehet.

A legegyszerűbb:

2-butén-1,2-diol

2014. dec. 11. 15:11
 2/3 A kérdező kommentje:
ha nem nagyon nagy kérés, egy kis magyarázatot is kérhetek hozzá? mert így most nemigazán látom át, hogy hogyan is kéne ezt kitalálnom ^^
2014. dec. 11. 15:23
 3/3 anonim ***** válasza:

erre nincs megoldó kulcs, sajnos kell hozzá gondolkodni.


88 -ból levonjok a 2 OH tömegét, 2×(16+1)-et

88-2×(16+1)= 54


54-be belefér 4 szén ami, 4×12= 48

54-48=6

tehát 6 hidrogén marad.

Ha telitett akkor a legegyszerűbb az 1,4-bután-diol, de abban (az OH kivételével) 8 hidrogén van.

Ha valahova rakunk egy kettősköteést akkor kettő hidrogénnel kevesebb kell.


Tehát az egyik megoldás a 2-butén-1,4-diol és neenk minden izomerje.

2014. dec. 11. 16:02