[statisztika] miert nem jon ki erre a vektorra a kvantilisek (quantiles) "kézzel"számolva?


x = [ 5 8 10 11 137 ]


quartil3 akarom megkapni ami 75%.

a keplet alapjan i = (p/100)*n


i = (75/100)*5 = 3.75 >>> 4.elem, ami = 11 ?!? itt 42,500 kene kijonni - Matlab szerint.


2014. dec. 8. 23:19
 1/5 bongolo ***** válasza:

Először nézzük a mediánt: középső elem.

Most 5 elem van, a harmadik elem a középső, vagyis a medián 10.

Ha páros lenne az elemszám (mondjuk nem lenne ott a 137), akkor két elem is középre esik, a kettő átlaga lenne a medián, vagyis (8+10)/2 = 9.


Kvartilisnél is hasonlóan van, ha nem jön ki "szépen" a középső illetve negyedelő elem. Különböző módszerek vannak, hogy mennyire érdemes finomkodni, a Matlab ezt használja:


1) Ha páros számú elem van, akkor megfelezi két csoportba, és veszi a médiánját a felső félnek. A mediánban persze lehet, hogy megfelezi a két középső elemet, ha 4 többszöröse volt az elemszám.

2) Ha 4n+1 elem van, akkor a felső kvartilis a 3n+1 és 3n+2-edik elemek súlyozott átlaga 75% - 25% arányban.

3) Ha 4n+3 elem van, akkor a felső kvartilis a 3n+2 és 3n+3-adik elemek súlyozott átlaga 25% - 75% arányban.


Most 5 elem van, ami 4n+1, n=1


3n+1 = 4, 3n+2 = 5

Tehát a 4. elem 75%-a plusz 5. elem 25%-a:

11·0.75 + 137·0.25 = 42.5


De bizonyára egyszerűbb módszert tanultatok, ami nem interpolál, nem finomkodik ennyit.

2014. dec. 9. 00:03
 2/5 A kérdező kommentje:

bongolo: Koszonom a valaszt!


A kvartilis/percentil meghatarozasat idaig csak Matlabban csinaltuk, de a vizsgán papíron kell tudnunk kiszámolni.(ezeket viszont nem vettuk at hogy kell... :S)


netrol neztem egy egyszerubb modszert ami szerint

Ha van egy vektor akkor azt hogy hanyadik elem lessz az also es felso kvartil ,igy lehet meghatarozni:


i = (p/100)*n

ha kiszamolt i páros: i.dik elem + a kov elem átlaga lessz a kvartil


ha kiszamolit i paratlan: akkor a kov.elem lessz pl. i = 1,5 >> 2. elem a kvartilisunk


ahogy teszteltem ez is igy szammol:

[link]


Ez kicsit mashogy szamolta:

[link]

kiszamolta a mediant

majd feloszototta az also vektor es a felso ,a median utan levo elemeket es azoknak az atlagat vette.


A te modszereddel,hogy jon ki az also kvartil?

[link]


Mindig négyet kell vennunk a modszernel amit Te irtal?

2014. dec. 9. 10:49
 3/5 bongolo ***** válasza:

Ezt a hármat nézd meg:

[link]


- A hackmath nem úgy számol, ahogy írja, hanem a 2-es metódus szerint.

- A mathportal az 1-es metódus szeint működik (de kell neki legalább 4 elem)

- A Matlab a 3-as szerint


Amit írtam, az nem az én módszerem, hanem a Matlabé (szóval a 3-as). És dehogy kell 4-et venni! 4n+1 azt jelenti, hogy ha az elemszámot 4-gyel osztjuk, akkor 1 a maradék. Vagyis olyanok az 5, 9, 13, stb.

4n+3 meg pl. a 3, 7, 11, stb.


De nem hiszem, hogy kézzel számolva ilyen bonyolultakat kellene csinálni, mint a 3-as metódus. Számold simán két mediánnal, akár az 1-es, akár a 2-es metódus szerint.


Egyébként a 3-asat lehet úgy is csinálni, hogy kiszámolod az 1-es szerint is meg a 2-es szerint is és átlagolod őket. Úgy könnyebb megjegyezni, és nem is bonyolult számolni.


Az esetedben:


- medián(5, 8, 10, 11, 13) = 10


- Q1 = median(5, 8) = 13/2                   az 1-es módszer szerint

- Q1 = median(5, 8, 10) = 8                  a 2-es módszer szerint

- ezek átlaga Q1 = (13/2+8)/2 = 7.25     a 3-as módszer szerint


- Q3 = median(11, 137) = 148/2 = 74     az 1-es módszer szerint

- Q3 = median(10, 11, 137) = 11           a 2-es módszer szerint

- ezek átlaga Q3 = (148/2+11)/2 = 42.5   a 3-as módszer szerint

2014. dec. 10. 13:48
 4/5 bongolo ***** válasza:

Bocs, lemaraddt egy 7-es:

- medián(5, 8, 10, 11, 137) = 10

2014. dec. 10. 13:49
 5/5 A kérdező kommentje:

köszönöm a válaszod és a levezetést! :) zöld like


Az 1. es 2. modszer kombinalasanal könnyű és érthető.

2014. dec. 10. 14:04