Mikroökonómia számítás . Hogyan jön ki, itt kell rajzolni?

A bérlakások iránti kereslet egyenlete : D(p)= 100-2p .Milyen árat állapítana meg a monopolista ,ha 60 bérlakása volna?Mennyit adna bérbe ? Milyen árat szabna,ha 40 lakása volna?Mennyit adna bérbe ?
2014. dec. 8. 14:33
 1/5 anonim ***** válasza:

p ár mellett 100-2p -t vesznek bérbe.


A monopolista a profitját maximalizálja.


A profit kiadási ár * kiadott darab, vagyis


p * (100-2p) = -2p^2 + 100p

Ennek keressük a maximumát.


Teljes négyzetté alakítással vagy deriválással

-4p+100=0

p=25


D(p) = 100-2*25 = 50


vagyis a monopolista 50 házat fog kiadni 25-ös ár mellett.


Ha csak 40 háza van, akkor abból nyilván nem tud 50-et kiadni, ezért az optimum akkor van, ha mind a 40-et kiadja

40 = 100-2p

p=30-as áron.



Ehhez nem kellett rajzolni.

2014. dec. 8. 14:44
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ ! :)
2014. dec. 8. 15:40
 3/5 A kérdező kommentje:
Egy kérdés...az optimumot képlet alapján kellett felírni?
2014. dec. 8. 15:49
 4/5 anonim ***** válasza:

profit = bevétel - kiadás (Ezt mindig fel lehet írni.)

a kiadás MOST 0. (Nincs költsége a lakáskiadásnak)

bevétel MOST ahány lakást kiadok * bérleti díj


A bevétel és kiadás feladatfüggő, ebben a feladatban így számolhatóak.


Így létrejött egy profitfüggvény, aminek a maximumát keressük. A maximum keresését általában deriválással végezzük.


Ahol a derivált 0, ott lehet lokális szélsőértéke a függvénynek (de külön kell vizsgálni, hogy tényleg szélsőértéke van-e), illetve előfordul, hogy szélső pontban van az optimum, azokat is meg kell nézni.


most egy másodfokú függvény van, amiről tudjuk, hogy maximuma van. Így ez további vizsgálatot nem igényel.

A B részben az optimális lakásszám nem áll rendelkezésre, így az azt legjobban megközelítő szélsőpont lesz a megoldás.

2014. dec. 8. 16:38
 5/5 A kérdező kommentje:
köszönöm,már értem !
2014. dec. 8. 16:52