"Hány db.35, és hány db.37 tömegszámú klór atom van 1 mol klórban? "

Előre is köszönöm, ha valaki leírná!:)

2014. dec. 6. 17:30
 1/8 bongolo ***** válasza:
100%

A klór atomtömege 35.45

Ez azt jelenti, hogy 6·10²³ darab klóratom átlagos tömege ennyi gramm. Az átlagban vannak 35-ös és 37-es tömegszámú atomok is. Mondjuk van 1 mol-ban x darab 35-ös és y darab 37-es:

x + y = 6·10²³


Ha 35-ösből lenne 6·10²³ darab, akkor annak a tömege 35 gramm lenne. Ha csak x darab van, akkor annak a tömege ennyi: 35·(x / 6·10²³)

Hasonlóan számolható a 37-esek tömege is.

A kettő együtt éppen 35.45 gramm:

35·(x / 6·10²³) + 37·(y / 6·10²³) = 35.45


Most már csak meg kell oldani az egyenletrendszert:

x + y = 6·10²³

35x + 37y = 35.45·6·10²³

--

35x + 37(6·10²³ - x) = 35.45·6·10²³

stb, fejezd be.

2014. dec. 6. 23:45
 2/8 bongolo ***** válasza:

Ja, azt végül elfelejtettem írni, hogy 1 mol klór alatt viszont nem 6·10²³ darab klór atomot értenek, hanem 6·10²³ darab klór molekulát, hisz a klór Cl₂ molekulaként fordul elő, nem pedig atomként. Ezért ami kijött az előző egyenletrendszerből, azokat a számokat meg kell duplázni.


De nem biztos, hogy a tanár ezt elvárja, lehet, hogy mégis úgy kell számolni ennél a házinál, ahogy fentebb írtam.

2014. dec. 6. 23:48
 3/8 anonim válasza:
:DD ki vagy?? úgy látszik nem csak én keresem a megoldást a Bodó házidolgozatára:)
2014. dec. 9. 17:53
 4/8 A kérdező kommentje:
Ohh :3 b-s vagy, vagy c-s?:D
2014. dec. 9. 19:18
 5/8 A kérdező kommentje:
Amúgy első, nagyon köszi!:)
2014. dec. 9. 19:19
 6/8 bongolo ***** válasza:
40.C-s vagyok :)
2014. dec. 10. 13:53
 7/8 A kérdező kommentje:
Ha-ha-ha :DD:)
2014. dec. 10. 19:01
 8/8 anonim válasza:
valaki be tudná fejezni az egyenletet? megköszönném:)
2014. dec. 10. 20:55