Hány év alatt növekszik kétszeresére egy összeg ha végig 6, ,25%-os az évi kamat, és a következő évben már a kamattal növelt összeg kamatozik tovább?


2014. dec. 3. 13:42
 1/4 anonim ***** válasza:

6,25%? Akkor 1,0625 az x-ediken > 2.

De lehet próbálgatással is. Felírod sorban, az első hatványon ennyi, a másodikon ennyi, stb, és ahol elérte a 2-t, akkor vége.

2014. dec. 3. 13:55
 2/4 anonim ***** válasza:

Van egy alapképlet kamatos kamat számítására:


t=t0*(1+(p/100))^n

ahol:

t a kamattal együtt kialakult összeg

t0 a kezdeti összeg

p a kamat mennyisége százalékosan

és n az, hogy hány évig kamatoztatunk.


Ez esetben t0=x és t=2*x, p pedig 6,25, és n-re vagyunk kíváncsiak, tehát:


2x=x*1,0625^n


és x-el leosztva megkapjuk amit az első is írt:

2=1,0625^n


Mivel nem biztos (sőt valószínűtlen), hogy pontosan kétszeresére fog nőni az összeg adott év alatt, így nyugodtan írhatjuk egyenlőtlenségként is:


2<=1,0625^n


Ez az, amit az első válaszoló is felírt.

Ez pedig azt jelenti, hogy azt keressük, hogy az 1,0625 hanyadik hatványa lesz legalább 2. Logaritmusszaga van, nem? :)


log_1,0625 2<=n


tizes alapúba átírva (azonosságot alkalmazva) pedig:


(log10 2) / (log10 1,0625) <=n


Számológép, és megvan a megoldás :)

2014. dec. 3. 16:52
 3/4 A kérdező kommentje:
köszönöm ezt a részletes választ, igy jobban megértettem azért :)
2014. dec. 3. 18:04
 4/4 anonim ***** válasza:
Azt kihagytam a megoldásból, hogy n természetes szám, mivel a kamat egész évenként számolódik, így a kijött eredményt FELFELÉ kerekítve kapod meg a jó választ. (Ezért is írtam egyenlőtlenséggel)
2014. dec. 3. 22:05