H nincs megadva a jövedelem (I), akkor hogyan kell megoldani?


A fogyasztó hasznossági függvénye U=(X^0,6)*(Y^0,4), a termékek árai: pX = 3, pY = 2. Mennyit vásárol Y-ból a haszonmaximalizáló fogyasztó, ha X-ből 4-et vesz?


Költségvetési függvényt szerettem volna felírni először,de nincs megadva az jövedelem.


2014. nov. 27. 17:15
 1/5 anonim ***** válasza:

Normál esetben 'm' jövedelem meg lenne adva, akkor x és y kiszámolható lenne.

Az (m, x,y) hármasból 1 meg van adva 2 ismeretlen.


Ha x-et adják meg, akkor is igaz, hogy a 3-ból 1meg van adva így "logikus", hogy a másik kettő kiszámolható.



Pont ugyanazt kell csinálni, mint alapesetben. Csak m-el nem számként, hanem paraméterként számolsz, és a végén behelyettesíted x ismert értékét.


x^0,6*y^0,4 -->max

m=pX*x+pY*y


MUx/MUy = pX/pY


MUx=y^0,4*0,6*x^(-0,4)

MUy=x^0,6*0,4*y^(-0,6)


MUx/MUy=y/x*0,6/0,4


y/x*0,6/0,4 = 3/2


y = 3/2*0,4/0,6 * x


y = x


Ha x = 4, akkor y is 4.


(Ebből az is kijön, hogy az össz pénzünk 4*3+4*2)

2014. nov. 27. 18:28
 2/5 A kérdező kommentje:

megkérdezhetem,hogy miért lesz -0,4 és -0,6?

és köszönöm a választ!!

2014. nov. 27. 19:20
 3/5 A kérdező kommentje:

sajnos a végét sem értem


y/x*0,6/0,4 = 3/2 ( 3/2 h jött ide?)


y = 3/2*0,4/0,6 * x


y = x

2014. nov. 27. 19:49
 4/5 anonim ***** válasza:

Ez a képlet, ami kell a feladathoz:

"MUx/MUy = pX/pY"


ha beírom px-et és py-t, akkor 3/2 a jobb oldal...



A bal oldalon meg az U függvény parciális deriváltjai szerepelnek.


Az x szerinti derivált:

MUx=y^0,4*0,6*x^(-0,4)


A -0,4 onnan jön, hogy így kell deriválni.


MUy=x^0,6*0,4*y^(-0,6) -->Ugyanúgy, mint MUx


MUx/MUy=y/x*0,6/0,4 -->Elosztom a kettőt egymással


y/x*0,6/0,4 = 3/2 -->Beírom az 1. képletbe

2014. nov. 27. 20:21
 5/5 A kérdező kommentje:
értem már,köszönöm . :)
2014. nov. 27. 21:47