Fizika! Valaki le tudná vezetni?


Egy 1,5 m hosszú kötélen 2kg tömegű testet tartunk az ábrának megfelelően(felfüggesztett tartó amin egy kötél van a végén a testtel a "plafonnal" párhuzamosan, tehát vízszintesen tartjuk), majd elengedjük. Mekkora test sebessége, amikor a kötél függőlegese helyzetű? Mekkora erő feszíti ebben a helyzetben a kötelet?

Előre is köszönöm!


2014. nov. 26. 20:49
 1/2 anonim ***** válasza:

l=1.5m

m=2 kg

|----o itt van m kezdetben

|

|

o itt lesz m utána amikor kérdéses (remélem érzékelhető az ábra xD)

Ugye kezdetben h magasságban van a második állapotához képest ami 1.5 m. Lényegében ez olyan mint egy matematikai inga. Szóval egy ilyen rendszer teljes energiáját leírhatjuk úgy hogy a kinetikus és a potenciális összege: E=mgh+1/2 mv^2 az első állapotban v=0 tehát csak potenciális energiája lesz, a második állapotban csak mozgási energiája lesz és azt is tudjuk hogy a folyamat során az energia állandó. Tehát mgh=1/2 mv^2 innen kifejezve v=sqrt(2gh)=sqrt(30).

Erőt úgy kapsz hogy W=Fs és itt most h a megtett út és az erő mindig lefelé húzza, amikor pont függőleges akkor párhuzamos a tengelye a gravitációs erő tengelyével (amikor vízszintes pont merőlegesek). Igazából mgh=Fh=1/2 mv^2 tehát F=mg=1/2 v^2, ha nem pont függőleges lenne számolni kéne azzal hogy az erőtengelye más szöget zár be.

2014. nov. 27. 03:12
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm! sokat segítettél.
2014. nov. 27. 22:48