Hogyan kell fogyasztói többletet számolni? Egyszerűen nem megy.


q=400-2p

p=200


az eredmény 3600 lesz,de hogyan?

a piaci árat kell megszorozni a rezervációs árral,és osztva kettő.

De nem tudom kiszámolni a rezervációs árat....


2014. nov. 26. 17:52
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

D: q=400-2p

inverz alak: p=200-q

q tengelymetszet 400, p tengelymetszet 200.

Összekötöd a kettőt és megvan a keresleti függvényed.


Mindig meg szokták adni a TC vagy MC (ezt nem mindig, mert TC deriváltja)

MC=P ez egy alap tökéletes versenynél. Inverz (P-re rendezett) alakot egyenlővé teszed MC-vel kijön a piaci mennyiség, azt visszahelyettesíted a keresleti függvénybe és megkapod a piaci árat.


Fogyasztói többletet tökéletes versenynél úgy számolunk, hogy a [(Prez-Ptv)*Qtv]/2



De ha nem tökéletes verseny, hanem monopólium van, akkor MR(határbevétel) függvényt is berajzoljuk. MR a keresleti függvény inverz alakja, kétszeres meredekséggel. Tehát P=200-2q. Ez egyenlő MC-vel kijön egy mennyiség, visszahelyettesíted keresletibe és kijön a monopólium piaci ára. Ezeket beírod a függvénybe, mint Qmon, Pmon. Mc feletti rész 3 részre bomlik. A négyszög a Termelői Többlet, a Felső 3szög a Fogyasztói többlet, a jobb 3szög a Holt Teher Veszteség.

Itt egy link róla RAJZOLJ MINDIG ÁBRÁT ÚGY KÖNNYEBB!!

[link]

[link]

A püsziget oldalán az utcsó ábrát nézd, ha TV van akkor az összes színes együtt az FT, Monopóliumnál meg a narancssárga, de az oda is van írva :)


Itt úgy számolok FT-t, hogy [(Pr-Pmon)*Qmon]/2 <- 3szög képlet.



Azért gondoltam, hogy MC van, mert az amiket felírtál azok nem lehet keresleti kínálati függvénypáros. Abban az esetben Egyensúlyi árat, mennyiséget számolsz, kivetíted, és ott a felső háromszöget kell kiszámolni.


[link]

Első ábrán láthatod.


Remélem tudtam segíteni, ha nem értesz vmit írj! :)

2014. nov. 26. 19:09
 2/11 anonim ***** válasza:

Ennek szerintem így nincs értelme.


Ha az ár 200, akkor az eladott mennyiség


q = 400- 2*(200) = 0


ha 0-t adnak el, akkor nem keletkezik többlet, mert nincs fogyasztás.

2014. nov. 26. 19:10
 3/11 anonim ***** válasza:

Ha megvan adva a megoldás 3600 akkor kell lennie árnak és mennyiségnek.

Akkor p függvénye nem jó, lehagyta a -q/2-t. (elírtam elsőbe az inverzet).

+ én még nem láttam olyan fogyasztói többletes feladatot, amiben ne lett volna MC vagy S függvény :D


A fő kérdést megoldottam, mert leírtam az általános kiszámítási módot.


Szval vagy az eredmény vagy a feladat nem oké.

2014. nov. 26. 19:42
 4/11 A kérdező kommentje:

még mielőtt elolvasom részletesen,hogy mit írtatok, bemásolom ide az eredeti szöveget



Egy kompetitív (tökéletes versenyző) piacon a keresleti és kínálati függvények a következők: Q=400-4p és Q=6p-250. Mennyi a fogyasztói többlet?



Ha ismerjük az egyensúlyi árat, akkor ez egy egyszerű háromszög területszámítása: az ár (mint konstans függvény) és a keresleti függvény közé eső kis háromszög. Az egyensúlyi ár 65, egyensúlyi mennyiség 140, az y tengelyt pedig 100-nál metszi a keresleti függvény, így (100-65) * 140 / 2 = 2450

2014. nov. 26. 20:07
 5/11 anonim ***** válasza:
Amit az előző kommentbe írtál az szóról szóra igaz, így kell fogyasztói többletet számolni.
2014. nov. 26. 20:53
 6/11 A kérdező kommentje:
másoltam....de nem értem .. hogyan jön ki a végeredmény.
2014. nov. 26. 22:08
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Mindig rajzold fel!


Egy ilyen ábrát kell kapnod:

[link]



A vízszintes tengelyen van a q, a függőlegesen a p.


D(p) kereslet függvény általában CSÖKKENŐ (kék egyenes a rajzon)


Ez a kereslet : Q=400-4p


Ez így nem jó, mert a q van a vízszintes tengelyen, ezért át kell rendezni p= valami alakba.


Q=400-4p

4p=400-Q

p=100-Q/4


Ezt már lehet ábrázolni.

100-nál metszi a függőleges tengelyt (ezt úgy kapod, hogy leolvasod a függvényről a számot), és Q=400-nál a vízszintest (ezt úgy kapod, hogy megoldod a 0=100-Q/4 egyenletet). (Nagyjából) Felrajzolod.

Eddig oké?


Jöhet a kínálat. S(p) ez általában növekvő függvény.

Q=6p-250

Ezt is át kell rendezni:

6p=Q+250

p=250/6 + Q/6


(Nagyjából) Felrajzolod!

250/6 kb 41,67 ott metszi a függőleges tengelyt.

Q=-250-nél a vízszintest.



Kiszámolod a metszéspontot.


Q=400-4p és Q=6p-250


Vagyis

400-4p = 6p-250

650 = 10p

p=65


Q=400-4*65 = 140


Vagyis a (140,65) pontban metszi egymást a két egyenes.


Berajzolod a p=65 vízszintes egyenest.

Bal oldalon van egy kis háromszöged, aminek a 3 oldala: p=65, függőleges tengely és a D(p) egyenes.


Ennek a területe a fogyasztói többlet.

(kék háromszög területe a rajzon)


Ez egy derékszögű háromszög, a területe a*b/2


a = 140 (mert a 140,60) pont a csúcsa a háromszögnek.


b = 100-65 = 35


Mert a D(p) 100-nál metszi a függőleges tengelyt, és 65-hoz húztad be a vízszintes egyenest. A kettő különbsége 35.


T=a*b/2 = 140*35/2

2014. nov. 26. 22:34
 8/11 A kérdező kommentje:
hu, nagyon köszönöm !!
2014. nov. 26. 22:51
 9/11 A kérdező kommentje:

A fogyasztó egyéni keresleti függvénye q = 6 – 2p, a termék piaci ára p = 1. A fogyasztó által a vásárlás során realizálható fogyasztói többlet ekkor mennyi?


itt csak keresleti függvény van, itt mi a megoldás menete?


És köszönöm a válaszokat!!

2014. nov. 26. 23:47
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

Ugyanúgy kell csinálni.


q=6-2p

Átrendezed:


2p=6-q

p=3-q/2


Felrajzolod.


Ez a keresleti függvény.


A kínálati most nincs megadva, de helyette megvan adva az egyensúlyi ár (p=1), amit az előbb ki kellett számolni.

Most a p=1 egyenest kell behúznod és megint kész a háromszöged.


p=1-nél q=4 (mert q=6-2*1).

A metszéspont (4,1)


Vagyis a háromszög egyik oldala 4, a másik 3-1=2.

Területe 4egység.

2014. nov. 27. 00:35
1 2