Matek háziban kérem a segítségeteket! Egy kör középpontjának koordinátái:O (3;1). R=6 Az alábbi pontok közül melyik van a körvonalon, melyik a kör belselyében, vagy azon kívül? A (7;6) B (3;7)

Nem kell hozzá koordináta rendszert rajzolni! Nagyon hülye vagyok matekból, előre is köszönöm a segítséget! :)

2014. nov. 24. 19:36
 1/2 anonim ***** válasza:
A (3;7) tuti körvonalon van, mert 6-tal van jobbra a (3;1)-től, és 6 a sugár is. A másik pedig valószínűleg kívül van. Tanultátok a kör egyenletét, vagy meg lehet oldali mezei módszerrel is. A (7;6) a (3;1)-től 4-gy el jobbra és 5-tel föl helyezkedik el, tehát a távolságuk egy 4 és 5 befogójú derékszögű háromszög átfogója, 16+25=41, gyök 41 a távolság, ami 6 és hét között van, kb. 6,4, ami nagyobb a sugárnál, vagyis tényleg a kör vonalon kívül van.
2014. nov. 24. 20:47
 2/2 Adrian.Leverkuhn ***** válasza:

1. lépés: Írjuk fel a kör egyenletét a középpont és a kör sugarának ismeretében.


(x-3)^2 + (y-1)^2 = 36


Ha eddig valami probléma van, akkor jelezd nyugodtan és szívesen leírom részletesebben.


2. lépés: Mivel tudod a kör egyenletét, csak azok a pontok fognak illeszkedni a körvonalra, melyek kielégítik a fenti egyenletet, tehát nincs más dolgod, mint behelyettesítni az A és B pont x és y koordinátáját a köregyenletbe.


A (7;6)


(7-3)^2 + (6-1)^2 = 16 + 25 = 41

Ez a pont csak akkor lenne rajta a körvonalon, ha a jobb oldalon 36 állna, mint a köregyenletben, de mivel 41 van, így nincs rajta a körvonalon.


B (3;7)


(3-3)^2 + (7-1)^2 = 0 + 36 = 36

A B pont kielégíti a kör egyenletét, éppen 36-ot kapunk, tehát a B pont a körvonalon található.


3. lépés: Térjünk vissza az A pontra, nézzük meg, hogy körvonalon belül vagy kívül helyezkedik-e el.


Ha megnézzük, milyen távol van A pont a kör középpontjától, akkor közelebb kerülünk a megoldáshoz.


O (3;1)

A (7;6)


OA vektor (7-3; 6-1) tehát OA vektor (4;5)


OA vektor hossza = négyzetgyök alatt 4^2 + 5^2 = négyzegyök alatt 16+25 = négyzetgyök 41


Mivel négyzetgyök 41 kicsivel nagyobb, mint 6, tehát nagyobb, mint a kör sugara, így az A pont a körvonalon kívülre esik.

2014. nov. 24. 20:48