Fizika témazáró pár feladatában tudnátok segíteni?


[link]

[link]

Jó, több ez, mint pár...:D

Sok múlna ezen. Köszi!


2014. nov. 23. 21:28
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

I.

3) a)

- Egy ferde egyenes-szakaszt kell rajzolni; alsó pontja a függőleges és vízszintes tengely metszéspontja; felső pontja a függőleges tengely „20 s (km)”-től jobbra képzelt egyenes és a vízszintes tengely „9 t (h)” pontjától felfelé képzelt egyenes metszéspontja.

- A ferde egyenes szakasz felső pontjától vízszintes vonalat kell rajzolni, jobbra, ami a vízszintes tengely 10-es értékéhez képzelt függőlegesig tart.

- Újabb ferde egyenessel folytatjuk, aminek felső pontja a függőleges tengely 35-ös pontjától (30 és 40 felénél van) jobbra képzelt vízszintes egyenes és a vízszintes tengely 11-es értékéhez felfelé képzelt függőleges vonal metszéspontjánál van.

(Formára a II. feltöltött kép 8. feladatában levő ábrához hasonlít.)


3) b) 10 és 11 óra között 15 km-t tett meg, tehát a(z) (átlag)sebessége 15 km/óra volt.


II.

4)

A kilo jelentése: ezer. Ezért 1 km = 1000 m.

A centi jelentése: század. Ezért 1 cm = 0,01 m.

Ha a 3 mennyiségnél ennek megfelelően kicseréljük a hosszúság adatokat, akkor 50 m/s, 360000 m/h és 1 m/s lesz.


1 óra = 60 perc. 1 perc = 60 másodperc. Ezért 1 óra = 60*60 s = 3600 s.

Csak a 2. mennyiség időegysége nem másodperc.

Ha ott is s-ot szeretnénk látni, az az időérték (óra) 3600-ad része.

A tört értéke nem változik, ha a számlálóját és nevezőjét ugyanazzal a számmal osztjuk (egyszerűsítés).

Ha a nevezőt kicseréljük a 3600-ad részére, akkor a számlálónak is 3600-ad részét kell venni; ha nem akarjuk, hogy változzon az érték. 360000/3600 = 100. Vagyis a 2. adat 100 m/s.


Így a csökkenő sorrend 360 km/h (ami 100 m/s), 50 m/s (ami 50 m/s), 100 cm/s (ami 1 m/s).


5)

a) A 6 óra 35 perckor induló vonat 7 óráig 25 percnyit, 7 órától 9 óráig 2 órányit, 9 órától 9 óra 5 percig 5 percnyit közlekedik; ez összesen 2 óra és 30 perc, azaz 2,5 óra.

Ez alatt az időtartam alatt 180 km-t tett meg.

A(z) (átlag)sebessége 180 km / 2,5 óra = 72 km/óra.


b) Már másodszor fordul elő a km/h és m/s megfeleltetés. Számoljuk ki, hogy 1 m/s hány km/h?

Ami 1 másodperc alatt 1 m-t tesz meg, az 1 óra alatt (ami 3600 mp) 3600 m-t tesz meg. Vagyis az 1 m/s sebesség = 3600 m/s sebesség.

A 3600 m az 3,6 km.

Vagyis 1 m/s = 3,6 km/h.


Eszerint, ahányszor megvan 72 km/órában a 3,6 km/óra, annyi m/s az átlagsebesség.

72/3,6 = 20; vagyis a 72 km/h átlagsebesség 20 m/s átlagsebesség.


6)

a) h(amis); ugyanis a szabadesés egyenletesen gyorsuló mozgás.

b) i(gaz); ugyanis a gyorsulás: időegység alatti sebességváltozás. Így, aminek rövidebb idő alatt ugyanannyit változik a sebessége, ugyanannyi idő alatt többet változna.

c) h(amis); legalábbis így, általánosságban nem igaz; csak akkor lenne igaz, ha kizárólag egyenes vonalú mozgásról lenne szó .


7) Ha a szél sebessége 150 km/h, akkor óránként 150 km-t tesz meg.

A 75 km éppen a 150 km fele, tehát a fele távolsághoz, fele idő kell.

1 óra fele 0,5 óra, ami 30 perc.


8)

8) a) 8-km-t. (Függőleges tengely.)

8) b)

- Az első szakaszban 1 óra alatt (0.-tól 1. óra) 4 km-t tett meg; sebessége 4 km/h. (Az ábra alapján egyenletesen ennyi.)

- A második szakaszban nem haladt, ez 1 órányi időtartam (1. órától a 2. óráig), a sebessége ekkor 0 km/h.

- A harmadik szakaszban 4 km-t tett meg (4 km-től 8 km-ig), 2 óra alatt (2. órától a 4. óráig).

A sebessége 4 km / 2 óra = 2 km/óra. (Az ábra alapján egyenletesen ennyi.)

2014. nov. 26. 11:24
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi szépen! :)
2014. nov. 27. 21:05