A vas hajó sem úszik a vizen, ha belefolyik a víz.
2014. nov. 22. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
2/6 anonim válasza:
Mert a vas hajó olyan alakra van készítve hogy felhajtóerő keletkezzen és ússzon. A sima lemezen nem keletkezik felhajtóerő. Ha az acéllemezből is megfelelő alakú hajót gyártasz az is úszni fog.
2014. nov. 22. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
3/6 anonim válasza:
Archimédész törvénye miatt. Az előző jól írta, hogy olyan a formája ,hogy nagyobb súlyú vizet szorítson ki mint a saját súlya így marad fent a vízen.
2014. nov. 23. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
4/6 anonim válasza:
Azért a vaslemeznél is keletkezik felhajtóerő, hisz a lemez alján nagyobb a hidrosztatikai nyomás, mint a tetején, csak ez az erő nem elég nagy ahhoz, hogy egy ilyen lap ússzon.
2014. nov. 23. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
5/6 anonim válasza:
Tömören megfogalmazva azért, mert a hajó üreges, belül tele van levegővel, és így a vízbe merülő térfogathányadra vonatkozó átlagsűrűsége (a hajó tömege osztva ezzel a térfogattal) a vízével megegyező lesz - ergo a hajó úszik a vízen. Ezért kell a hajónak nagy fenék, lényegében egy nagy teknő, amely a hajó összsúlyához képest megnöveli a térfogatát, hogy Archimédész örvénye szerint a kiszorított víz térfogata és emiatt súlya is elérhesse a hajóét, vagyis a hajó emiatt nem süllyed el.
Ehhez egy kis történet. Egyszer a Balatonban fürödtem, és tőlem kb. 20 méterre egy pasi pancsolt a bombázó barátnőjével, aki próbált a vízen feküdni. A pasi magyarázta neki, hogy azért nem tud fennmaradni a vízen, mert nem elég mély a víz. Gondolatban az arcom karmolásztam...
2014. nov. 24. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
6/6 anonim válasza:
Talán ezt a legjobban úgy tudjuk illusztrálni, ha elsüllyesztünk egy hajót. Tulajdonképpen a hajó sem marad fenn a vízen, ha a teste súlyosan megsérül, mert akkor ugyebár egyre nehezebb lesz, hisz a víz belefolyik, kiszorítja a nálánál jóval könnyebb levegőt, és az egyre nehezebbé váló hajó egyre inkább alámerül. Érdekesség viszont, hogy ha egy olyan lyuk van a hajó alján, mely szilárdan körülhatárolt, de feljön egészen a felszínre, akkor az ott feltörni próbáló víz csak a mindenkori vízszint szintjéig tör fel! :) Na de ez már közlekedőedények, nem ide tartozik. De pl vitorláshajókon ezt hívják lefolyónak, vagy túlfolyónak, sokan rácsodálkoztak már, hogy lehet, hogy egy lyukas hajó nem süllyed el, és a lyukban ugyanakkora a vízszint. :)
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!