Sehogy se jövök rá a megoldásra :S (valaki esetleg? )


Két szegény legény elindult szerencsét próbálni, már az első nap kaptak munkát. Este egyikük talált 6 aranyat az úton, és így ő nem dolgozott tovább. Társa még 2 napot dolgozott így ő két arannyal többet vitt haza. Hány aranyat kaptak egy napi munkáért?



Sehogy se jövök rá a megoldásra,x egyszer 3 vagy 2 de sehogy se jön ki bárhogy számoltam :S Kérlek segítsetek,sűrgös lenne.

(Nem házi, gyakorlás)



2014. nov. 19. 19:55
 1/6 anonim ***** válasza:

Hát… Legyen egy napi munka díja fejenként x arany. (Ha jól értem, te is ezt jelölted x-szel.)


Nézzük, mennyit gyűjtött az első munkás:

Ő dolgozott az első napon (ez x), meg még talált hatot, az annyi mint

x + 6.

A második munkás dolgozott az első napon (ez x), meg még két napon (ez 2*x). A második munkás tehát

x + 2*x

aranyat gyűjtött.

Tudjuk még, hogy második, kettő arannyal többet vitt haza, mint az első, azaz ha hozzáadunk 2-t az első munkás aranyainak számához x + 6-hoz, akkor a második munkás aranyainak számát kapjuk, tehát

x + 6 + 2 = x + 2*x.

x + 8 = 3*x,

2*x = 8,

x = 4.

Tehát fejenként 4 aranyat kaptak egy napi munkáért.


(Aztán még lehet azt mondani, hogy ketten együtt 8 aranyat kaptak egy napi munkáért. Nem teljesen egyértelmű a kérdés. Illetve inkább 8 a válasz rá, de a 4-re gondolnak.)

2014. nov. 19. 20:14
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszi,hogy segítetél,esetleg ebben is tudnál? :) Egy dobozban 189 golyó van,vegyesen piros és kék.Hozzáteszünk 52 pirosat és 19 kéket,ekkor ugyanannyi piros és kék golyó lesz a dobozban. Eredetileg hány piros,és hány kék golyó volt benne? Holnap témazáró,és még gyakorlók :S
2014. nov. 19. 20:26
 3/6 anonim válasza:

[link]


1314es feladat.

2014. nov. 19. 20:31
 4/6 A kérdező kommentje:
Azt már én is megtaláltad,csak tudod a tanárnak nem csak a végeredmény kell,hanem az is hogyan számoltad ki.Dolgozatban,kell az is :S
2014. nov. 19. 20:33
 5/6 anonim ***** válasza:

Legyen a piros golyók száma p, a kékeké k.


Összesen p + k golyó van, tehát tudod, mennyi p + k, hiszen leírták.

p + k = 189.


Azt is leírja a feladat, hogy ha piros golyók számát 52-vel növeled, a kékekét pedig 19-cel, akkor ugyanannyit kapsz.

p + 52 = k + 19.

Egy egyenlet két oldalából szabad kivonni ugyanazt a számot:

p + 52 - 19 = k.

Így, hogy tudjuk mennyi k, ezt beírhatjuk a másik egyenletünkbe:

p + p + 52 - 19 = 189.

2*p = 260,

p = 130,

k = p + 52 - 19 = 130 + 52 - 19 = 163.


Ha nem számoltam el.


Amúgy akkor többet tudnék segíteni, ha nem csak a feladatot írnád le, hanem azt is, hogy meddig jutsz a megoldásban. Akkor látnám hol akadsz el, és talán tudnék segíteni, hogy hogyan ne akadj el a következő feladatnál.

2014. nov. 19. 20:36
 6/6 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm,hogy segítettél,igazából az egyenlet felírásánál akadtam el a golyós feladatban,szegénylegényesben pedig a "Így ő 2 arannyal többet vitt haza",zavarodtam be,mert leírtam egyenletbe,de ,nem jött ki,nem írtam le,nem jött ki.De hála neked most már értem :D Szóval még keresek ilyen feladatokat aztán mehet még a gyakorlás :"D
2014. nov. 19. 20:52