Miért nevezzük Móricz Zsigmond Légy jó mindhalálig című regényét önéletrajzi ihletésűnek?
Kérlek legalább 6 mondatban írjátok le!
Nagyon FONTOS!
Folytatás:
A regény utolsó fejezeteiben a kollégium tanári bizottsága faggatja a gyereket, megalázó kérdéseket tesznek fel neki, és Misi, aki kezdetben büszke volt a kollégiumra, eldönti, hogy nem akar többé odajárni. Az emberiséget akarja tanítani, költő akar lenni. Ezzel egyben Móricz írói hitvallását is kifejezi.
Milyen kommün? Nekem gyerekkoromból valami olyasmi rémlett, hogy a Tanácsköztársaság bukása utáni meghurcoltatásai hatására írta... Kíváncsiságból megnéztem a Wikin, és...
"A regény az író zaklatásainak hatására jött létre, a múltját vállaló író lírai vallomása. Emberségét és tisztaságát mutatta fel benne a vádakkal szemben, s csak közvetve ábrázolta az ellenforradalmi gonoszságokat. Egyéniségét, jellemét, múltját és hitét ábrázolja egy gyermek, Nyilas Misi kollégiumi diák életében, aki valójában maga az író. Ezt számos önéletrajzi vonatkozású adat is igazolja: apja ács, anyja papleány, öten voltak fiútestvérek, maga is volt felolvasó, egyik tanára tanítványt szerzett neki, iskolát változtat, stb."
Ezt persze nem írhatod le így, kedves kérdező, mert nyilván a tanárod is ismeri, de ha még nem jártál a Wiki felé, talán segít, további ötleteket ad.
((Mellesleg és csak nagyon zárójelben:
" Kitűnő gyermekregényként tartják számon, pedig Móricz nem annak szánta. Műfaja társadalmi regény."
Már csak ezért sem tenném kötelezővé általános iskolában.))
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!