egy polgármester választáson két jelölt indult. A választásra jogosultak 60%-a vett részt, de ebből 90 emberé nem volt érvényes.

A megválasztott képviselő a szavazatok 31%-át kapta, 198-al többet mint vetélytársa. Hányan voltak a válsztásra jogosultak?

Ez lenne a feladat.



2014. nov. 16. 17:22
 1/2 anonim ***** válasza:

írjuk fel úgy, hogy: 31%=x%+198

Akkor: 31x/100=x/100+19800/100

Lesz: 30x=19800

x=660

Tehát a nyertes polgármester 660 szavazatot kapott, a másik 660-198=462 szavazatot

90 ember elrontotta, így összesen 660+462+90 ember szavazott, ami 1212 személy és ez 60%

1212.......60%

x......100%

x=1212*100/60=2020

Tehát 2020 választásra jogosult személy volt.

2014. nov. 16. 18:08
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm !!
2014. nov. 16. 19:10